SPECIALE/ 5 orët e fundit të Lefter Zhidru kundër RENEA-s! Ngjarja që terrorizoi Elbasanin

ELBASAN - Mëngjesi i 24 shtatorit 2020 në familjen Zhidru në Elbasan në katin e dytë të pallati do të niste me debate dhe konflikte.

Të shtënat e armëve u dëgjuan edhe gjatë raportimit live teksa në studion e Report Tv po raportohej fillimisht për një person të rrezikshëm .

Rreth 60 minuta pas të shtënave që terrorizuan Elbasanin do të zbarkonte reparti RENEA i cili i armatosur dhe me mburojat speciale morën pozicionet e vëzhgimit.

Në terren negociatori RENEA-s i kërkoi Zhidrut të dorëzohej, por ai u përgjigj me heshtje. Kjo heshtje zgjati për minuta e minuta të tëra deri sa nisi dyshimi se kishte vrarë veten.

Një hetim profesional i prokurorisë Elbasan drejtuar nga prokurorët në terren do të zbulonte se kjo ishte një heshtje për t'i ngritur kurth policisë.

Ndjekja në dinamikë e ngjarjes dhe informacione e grumbulluar nga grupi hetimor mes prokurorëve dhe policisë së shtetit bindën se Zhidru disponononte lëndë eksplozive në banesën e tij.

Për pak minuta RENEA dhe policia e shtetit vendosën të ndryshojnë taktikën e ndërhyrjes. Në tarracat e ballkoneve ta pallateve në rrugën "Ibrahim Dinçi" duke marrë pozicione për të ekzekutuar Zhidrun në rast se ai do vazhdonte gjuante.

Në katin e dytë të banesë në pallatin pesë katësh, RENEA ngjiti shkallët teksa ora kaloi 15:30 e mesdites, por ndërhyrja mbetej e vështirë për shkak se në pallat kishin mbetur ende banorë në katet e sipërme dhe rreziku ishte lënda eksplozive.

Kur ora shënonte 17:45 minuta RENEA u ngjit në derën e banesës ku prej mëngjesit 71-vjeçari Zhidru ishte kthyer në tmerrin e pallatit. Por 4 trupat speciale të RENEA-s ranë në breshërinë e automatikut plumbat e të cilit u bllokuan nga mburoja anti-plumb.

Në këtë moment u dha urdhri që të hidhej tymuesi për të neutralizuar Zhidrun, por ai u bë sërish agresiv duke qëlluar me armë.

Ezkeutimi i Lefter Zhidrut u shënua pas 5 orësh nga snajperi RENEA-s i cili nga tarraca e pallatit mori komandën për të netralizuar personin që qëllonte ndaj kolegëve të tij duke i rrezikuar jetën.

Në banesën e tij pas kontrolleve, policia zbuloi kallëpe tritoli armën automatik dhe karikatorët e fishekëve. Bashkëshortja e tij Floresha Zhidru në studion e emisionit pa gjurmë do deklaronte se s'kishte asnjë dijeni për këtë municion luftarak, por prokuroria dyshon se ajo gënjen.

Në situatën kur Lefter Zhidru u vra nga policia, ajo rezulton e afërmja e tij dhe sipas kodit të procedurës penale nuk merret e pandehur për moskallëizm krimi, ky hetim do të arkivohet për shkak se s'ka autor.

Ndërsa Fati ishte me shitësin e minimarketit, këto pamje urojmë të jenë një kambanë alarmi se si policia dhe institucione si shërbimi informativ dhe specialistët e zonave në komunitet duhet të kontrollojnë territorin.

Në të kundërtën, kjo ngjarje me aktorë të tjerë e kohë të ndryshme fatkeqësisht rrezikon të na përsëritet.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:53
Vrasja e Lefter Zhidru, gazetari: 71-vjeçari qëlloi me 56 plumba kallashnikovi! Në banesë kishte 15 kallëpe tritoli

Gazetari Arsen Rusta zbuloi në emisionin Repolitix se Lefter Zhidru kishte në shtëpi 15 kallëpe tritol.

Gjithashtu, 71-vjeçari ka shkrehur afërsisht 2 karikatorë kallashnikovi drejt policisë, më saktësisht 56 plumba.

 

E.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjaten pa afat masat anti-COVID dhe kufizimi i lëvizjes nga ora 22:00 deri ne 06:00, a jeni dakord?

Komento

Komente

  • Erik: 23/10/2020 08:24

    Mjaft bete emisione per keta monstra duke u dhene fame kot. Fama e tille mund te ndikoje tek deshtake te tjere per te bere te njejten gje.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Mitsotakis akuzohet për thyerjen e rregullave Covid-19, kapet pa maskë e pa distancim social