'Do përfundojnë nën rrota, të degjeneruar', policja në Elbasan ofendoi dhe kërcënoi gazetarët, Gledis Nano e pezullon! AMP nis procedimin disiplinor

Pas vrasjes së 33-vjeçarit Madrit Ulqinaku në Elbasan dhe arratisjes së autorit të dyshuar, nënkomisarja e policisë së Elbasanit Anisa Kostani nuk ka kursyer gjuhën ofenduese ndaj gazetarëve për raportimet në lidhje me këtë ngjarje.

Fakti që nuk është gjetur dhe kapur ende autori i dyshuar, 18-vjeçari Horgito Peqini, sipas saj nuk është detaj që ul punën e bluve të Elbasanit, për të cilin pretedon se nuk kanë pasur asnjëherë kaq arritje sa sot. Ndërkohë që ka ardhur edhe reagimi zyrtar i policisë për postimin e Anisa Kostanit, e cila i cilëson gazetarët “të degjeneruar” që i kanë marrë “provimet nga profesora Don Zhuanë”. Madje në komentet poshtë psotimit efektivja edhe kërcënon duke thënë se gazetarët do përfundojnë nën rrota. 

Agjencia për Mbikëqyrjen Policore ka nisur hetimin administrativ për shkelje të etikës dhe rregullores për përdorimin e rrjeteve sociale nga policja Kostani. Report Tv mëson se efektivja, pjesë e sektorit të krimit ekonomik në drejtorinë e elbasanit është pezulluar me kërkesë te kryepolicit Nano nga detyra.

Nano i ka kërkuar AMP të hetojë Kostanin si dhe të kalojë në filter të gjitha rrjetet sociale të policëve të cilët shfaqin sjellje kundër etikës e rregullores së policisë. Anisa Kostani u bë e njohur në rrjete sociale pasi mban gjarprin si kafshë shtëpiake.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:58
‘Mua më ndal veç plumbi’, reagon sërish nënkomisarja e Elbasanit pasi u pezullua nga detyra (VIDEO)

 

Pas pezullimit nga detyra dhe nisjes së një hetimit të thelluar nga ana e Agjencisë së Mbikqyrjes Policore, nënkomisarja Anisa Kostani ka reaguar sërish në rrjetet sociale.

Kostanit duket se nuk i bën përshtypje masa e marrë ndaj saj, ndërsa ka hedhur një postim në Instagram, me këngën e reperit “Unikkatil” në sfond. Policja e bërë e famshme për bashkëjetesën me gjarprin, ka publikuar një pjesë të këngës kur dëgjohet se reperi të këndojë frazën se e ‘ndal veç plumbi’.

‘Un jom ma i mallkumi; ma i paparashikumi; ai shqipja i përgjakshëm që mun me e nal veç plumi’.- thuhet ndër të tjera në këngën që ka publikuar Anisa Kostani.

Ora 13:12
Efektivja ofendoi gazetarët, Policia: Veprim aspak etik dhe profesional, mendimi personal nuk përfaqëson opinionin e uniformave blu

1660907601_Screenshot4.jpg

Veprimet e Anisa Kostanit, me detyrë nënkomisare e krimit ekonomik në Drejtorinë e Policisë së Elbasanit, janë aspak etike dhe profesionale. Ky është qëndrimi i Drejtorisë së përgjithshme të Policisë për ofendimet ndaj gazetarëve të efektives së policisë së Elbasanit.  

Në një reagim uniformat blu shprehen se qëndrimet e saj nuk janë kurrsesi opinioni i organizatës së Policisë së Shtetit.

“Me keqardhje ndoqëm reagimin aspak etik dhe profesional të një oficereje të Policisë së Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, e cila nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka fyer gazetarët, me pretendimin se gazetarët po përbaltin punën e Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan. Përsa më sipër, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Gledis Nano ka pezulluar menjëherë nga detyra oficeren e Policisë, Nënkomisare Anisa Kostani dhe ka urdhëruar Drejtorinë e Standardeve Profesionale në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit për të nisur hetimin disiplinor ndaj kësaj oficereje, për shkelje të rëndë të Rregullores së Policisë së Shtetit, miratuar me VKM nr. 750 datë 16.09.2015, konkretisht të nenit 209, pika 1 “Shkelja e rëndë e atributeve/kompetencave të policisë pa ndonjë arsye bindëse, nuk i përmbush apo dështon në përmbushjen e detyrave dhe përgjegjësive të caktuara, të cilat kanë shkaktuar pasoja të rënda në kryerjen e detyrave”.

Sqarojmë opinionin publik se mendimet dhe opinionet personale të punonjësve të Policisë nuk përfaqësojnë në asnjë rrethanë, mendimet dhe opinionet e organizatës së Policisë së Shtetit, e cila ka një sektor të posaçëm, përmes të cilit komunikon zyrtarisht me median dhe publikun.

Policia e Shtetit është e bindur dhe e vendosur për të krijuar një marrëdhënie partneriteti dhe oponence me median, bazuar në respektin reciprok dhe në të vërtetën. Policia e Shtetit falënderon gazetarët për punën e tyre në drejtim të informimit të publikut në lidhje me veprimtarinë e organizatës së Policisë së Shtetit dhe kërkon mirëkuptimin e tyre që raste sporadike të mos cenojnë marrëdhëniet korrekte mes gazetarëve dhe Policisë së Shtetit”, thuhet në reagimin e Drejtorisë së Përgjithshëm të Policisë së Shtetit.

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • CaBone: 20/08/2022 20:12

  Kjo Goca paska ber Super Artikulim ne shkrimin e saj. Paster, Bukur & Pa Gabime. Me behet qefi qe fikush i thot gjerat ashtu sic jan dhe i mendon. Plus fakti qe qenka super goc. Kryesorja eshte se ata qe degjojn Unikatilin kan dhe Shpirtin e Paster. Respekte Kinge. Qen le te Lehin por Karvani te shkoj Perpara.

  Përgjigju
 • Lushka: 20/08/2022 13:04

  Nivel I ulet me unikatila e zhaner rap te vdekur ... Mentalitet minus Jo 0... Ku di gje un cfare kriteresh duhet me plotesuar per te Hyre ne MB!? Habitem se si hyjne disa me syze me trup nen 160 cm edhe nga ana tjeter nje modele!? Valle dy standarte ky model policijeapo me duket mua! Ti me motra je per Hollywood kush te coj ty ne Qelbasan!?

  Përgjigju
 • Ujku i Shijakut: 20/08/2022 11:17

  Thone qe eshte e dashura e UJKUT te Cerrikut, bile Ujku ja ka sjelle edhe Anakonden nga Brazili.

  Përgjigju
 • Tani: 20/08/2022 10:22

  Mos ka dasht me than plum mishi

  Përgjigju
 • Xhaja: 20/08/2022 09:49

  Miqesin e policave dhe dashurin e kurvave mos e pranoni kurr o popull,,

  Përgjigju
 • stafi i top channel: 20/08/2022 00:25

  TI NUK JE PER POLICI MOJ BUKUROSHE,,,,HAJDE NE TOP CHANNEL SE DO TA GJEJME NJE PUNE.....TI QENKE SI YLL MOJ VAJZE...

  Përgjigju
 • Don Zhuli: 19/08/2022 22:08

  Kokerr shalet kjo.

  Përgjigju
  • Webi: 20/08/2022 05:37

   Po pra! Si ka mundësi që nuk e paskan graduar shefe në drejtorinë e përgjithshme por e kanë lënë në Elbasan?!! Kishte qenë kryekomisare tashti se është shpallur edhe konkursi...si njëra...

 • Jimmy: 19/08/2022 21:01

  Keta e kan degraduar policine! Kjo bashk me nje gjyqtare tjeter!!ja nxin emrin policis dhe gjykates!duken baxhella jo serioze sic i takon nje oficeri policie..

  Përgjigju
 • Oro: 19/08/2022 19:54

  E kam njohur Anisen kur punonte tek Inspektoriati i punes. Personalisht me sa e kam njohur di te them qe ishte vajze e shkelqyer dhe shume e edukuar. Me ka bere pershtypje thjeshtesia dhe dashamiresia e saj. Please ppl mos gjykoni pa i njohur njerezit personalisht. Peace

  Përgjigju
 • Lala: 19/08/2022 19:09

  Sikur the ishte e infiltruar ne ndonje rrjet bushtrash Duke punuar si eskort kjo do note hajer

  Përgjigju
 • Loran: 19/08/2022 17:35

  Ore kta drejtusit po shohin qe po vriten njerzit si pula apo se kan iden qe kan koh merren me kte

  Përgjigju
 • Juristi: 19/08/2022 17:10

  Pse mereni me Anisen(nuk e them se eshte bjonde), meruni me ata qe frymezojne Anisen me kompani. Po te mbledhesh vota , siguria te vjen vetvetiu.

  Përgjigju
 • Besti: 19/08/2022 16:36

  C’faj ka kjo e gjora kaq di kaq ben shikoni kush i merr ne pune keto kukulla dhe cfare oune bejne se kjo u njihka per gjarprin po rrogen a jep shteti

  Përgjigju
 • Tani: 19/08/2022 16:32

  Kto ngjisin shkallet e karriers tu u mbajt per tub or lale.sa me i gjate tubi aq me lart ngjiten

  Përgjigju
 • Loni: 19/08/2022 16:31

  E cuditeshme me ne ofendojm nje punonjese te policis qe dha nje mendim per nje grup gazetaresh qe nuk jan vetem llafazan por dhe gjobaxhinj te medhenj

  Përgjigju
 • Tim kacurreli: 19/08/2022 16:09

  Nje pytje ne form gjeagjeze kisha me pas per shefen,hyn i forte e del I bute I hapet koka e derdhen trute,nese e gjen fiton 100 euro ne dore ose ja dergoj me poste.

  Përgjigju
 • Scampa: 19/08/2022 15:40

  Kjo qeka per te fillu pune te tubi lale! Police me P te madhe hahah

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 19/08/2022 15:26

  Ashtu siç distancohet kryeministri aktual kur i arrestohet ministri duke artikuluar se "përgjegjësia eshte individuale",apo kur kryeministri denon gazetarin per pyetjen qe i drejton kryeministrit,ashtu edhe kupola e MPB apo AMP mban te njejtin qendrim,pa u skuqur e zverdhur per FRYMEN ARROGANTE DHE NE KUNDERSHTIM ME ETIKEN E MORALIN SHOQEROR TE INSTALUAR NE TE GJITHA HALLKAT E SHTETIT SHQIPTAR. SNA MBETET GJE TJETER NE POPULLIT VETEM TE SHTROJME QAFEN PER TÈ NA VENE QYLAFIN,SE KETE DIME TE BEJME ME MIRE.JETE TE GJATE PUSHTETAREVE TANE DHE MARRSHI NGA DITET TONA! LART ME LART O SHOKE FLAMUJT E DISKRIMINIMIT DHE TE KRIMIT! NGA FITORJA NE FITORJE!PËRPARA!

  Përgjigju
 • adela: 19/08/2022 15:18

  ueh une kete e njoh qe ne kohet e fakultetit lol. qe ath ishte tangarlleku ne max dhe dukej si kokrra e ....... qeka bo police WTF? anisa o zot, nderkohe kusherira eshte "Director of Innovation and e-Gov Promotion" e vene nga KM jone i famshem kupton ca behet

  Përgjigju
 • Timi: 19/08/2022 14:46

  Kjo eshte per top modele policia keto tipa nuk duhet ti kete efektiv te tyre

  Përgjigju
 • Policja: 19/08/2022 12:30

  Kjo eshte turp per qytetin jo per policine, Dhe turp tiu vij qe e keni pranuar ne polici kte Dhe shume te tjera qe lane nam nuk ngel me barre me bandat E te fortit cdo dite, duke pi droge e duke u rrefyer Dhe duke dhene cdo info tek bandat nderkohe qe duhet ti sherbenin popullit. Stop me kto rekrutime ne polici e ne shtet Se e mbushet institucionin me femra me pagese Si ne drejtorine e patentave e te sigurimet shoqerore Dhe ne bashki tirane e rrethe, vetem prostituta punojne E eskorta nga fiks fare tek balerina dubai qe perfundojne neper Zyra shteti dhe qe populli pret ti zgjidhin hallet gjoja..

  Përgjigju
 • Alfons1: 19/08/2022 12:01

  Sa trishtim ta mendosh e,te ti beje letrat e arrestit ne elbasan oficere anisa kostani dhe te te bie te te gjykoje ne gjykate gjyqtare enkeleda kapedani.

  Përgjigju
  • @Alfons1: 19/08/2022 16:39

   Mos fol me per ca kohe se e ke thene fix… te marresh vrapin naten

  • Shteti: 19/08/2022 15:25

   Institucione bordello, fiks ne dobi te cunave.. Dhe ne burg prap nuk ndahesh keq ne fund Se te kenaqin gardianet e psikologet, Jane bere policet e burgjeve dhe psikologet Si 0900 ne burg, te ofrojne ca te duash..

  • Gjarpri: 19/08/2022 13:16

   Fiks, ate po mendoja dhe une...

  • alfons2: 19/08/2022 13:07

   ku je o vlla mo te pifsha dolline te transferuan nga durresi?!

 • Dritan: 19/08/2022 11:52

  Te hengsha gjarprin

  Përgjigju
 • Zeqo: 19/08/2022 11:29

  Kur nuk di te shkruash me mire mos dil fare se le name. Pikerisht policia ka degraduar deri ne kete pike fiks si pasoje e pasjes ne gjirin e saj element alla saje qorri. Meqe ra fjala po ai gjarpri pae mbi qafe?? Suhet te ishte diku tjeter.

  Përgjigju
 • Elbasani: 19/08/2022 11:16

  Llare ,don zhuan i ke pas ti pedagoget qe flet me ket gjuhe dhe ske len drejtor komisar dhe kriminel pa perdor , ik atje ne korce ha “mollet e korcarve” se sje per ate pune ti qe e ke ber ftyren sikur ta kan picku bletet nga fillerat . Gje e shpifur mjer kush ta fut ty

  Përgjigju
 • Arbërori: 19/08/2022 11:05

  Nënkomesare dhe me fb e Instagram, Wauuu sa katastrof o shtet i kalbur nga kriminelët

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Lideri çeçen drejtuar Putinit: Përdor armë bërthamore në Ukrainë

Lideri çeçen drejtuar Putinit: Përdor armë bërthamore në Ukrainë