Lufta në Ukrainë/ Stoltenberg: NATO po diskuton vendosjen e më shumë armëve bërthamore! Putin shkarkon 4 zëvendësministra të Mbrojtjes, emëron kushërirën e tij

Lufta në Ukrainë/ Stoltenberg: NATO po diskuton vendosjen e më shumë armëve bërthamore! Putin shkarkon 4 zëvendësministra të Mbrojtjes, emëron kushërirën e tij

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës Veriatlantike, Jens Stoltenberg

NATO është në bisedime për të vendosur më shumë armë bërthamore përballë kërcënimeve në rritje nga Rusia dhe Kina.

Kështu ka thënë dje (16 qershor) sekretari i përgjithshëm i Aleancës Veriatlantike, Jens Stoltenberg, sipas të cilit NATO duhet t'i tregojë botës arsenalin e saj për t'i dërguar një mesazh të drejtpërdrejtë armiqve të saj, në një intervistë për ‘The Telegraph’.

Kreu i Aleancës ka treguar se ka pasur konsultime të drejtpërdrejta mes anëtarëve të NATO-s për tërheqjen e raketave nga depot dhe vendosjen e tyre në gatishmëri.

"Unë nuk do të hyj në detaje operacionale se sa koka bërthamore duhet të jenë funksionale dhe cilat duhet të ruhen, por ne duhet të konsultohemi për këto çështje. Kjo është pikërisht ajo që ne po bëjmë," tha Stoltenberg për gazetën britanike.

Stoltenberg lëshoi ​​një paralajmërim të ashpër për kërcënimin nga Kina, tha se ai priste që një qeveri laburiste në MB të ishte një aleat i vendosur i NATO-s dhe mbrojti planet e reja për të ofruar armë në Ukrainë për të sfiduar Donald Trump.

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës theksoi se transparenca bërthamore duhet të jetë gurthemeli i strategjisë së NATO-s për të përgatitur bllokun e Atlantikut të Veriut për atë që ai e përshkroi si një botë më të rrezikshme.

 "Transparenca ndihmon në komunikimin e mesazhit të drejtpërdrejtë se ne jemi padyshim një aleancë bërthamore. Qëllimi i NATO-s është një botë pa armë bërthamore, por për sa kohë që ekzistojnë armë të tilla, ne do të mbetemi një aleancë bërthamore, sepse një botë në të cilën Rusia, Kina dhe Koreja e Veriut ka armë atomike dhe NATO nuk ka, është një botë më e rrezikshme”, tha ai. 

Po ashtu, Stoltenberg paralajmëroi se Kina dhe Rusia janë dy kundërshtar që janë duke investuar masivisht në armët moderne. 

"Dhe kjo do të thotë se në një të ardhme jo shumë të largët NATO-s mund t'i duhet të përballet me diçka që nuk është përballur kurrë më parë, përkatësisht dy kundërshtarë të mundshëm me energji bërthamore: Kina dhe Rusia, natyrisht, kjo ka pasoja”, tha Stoltenberg, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj evropianë po modernizojnë aktualisht arsenalet e tyre atomike.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka shkarkuar ditën e sotme katër zëvendësministra të Mbrojtjes.

Sipas The Guardian, Putin ka plotësuar një nga vendet vakante në këtë pozicion, duke emëruar kushërirën e tij, Anna Tsivileva

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:34
Stoltenberg: Kina përpiqet të duket neutrale por po ndihmon Rusinë, aleatët duhet të marrin masa

1716820146_jensstoltenberg.JPG

Jens Stoltenberg

"Publikisht" presidenti kinez Xi Jinping "u përpoq të jepte përshtypjen e një qëndrimi të pasëm në këtë konflikt" në Ukrainë "për të shmangur sanksionet dhe për të mbajtur rrjedhën e tregtisë, por realiteti është se Kina po nxit konfliktin më të madh të armatosur në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Dhe në të njëjtën kohë dëshiron të mbajë marrëdhënie të mira me Perëndimin, Pekini nuk mund t'i ketë të dyja mënyrat - dhe nëse Kina nuk ndryshon kursin - aleatët duhet të vendosin një kosto.

Kështu tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në një fjalim të mbajtur në Uashington në Qendrën Ëilson.

“Lufta në Ukrainë tregon se siguria jonë nuk është rajonale, por globale, jo më pak për shkak të mbështetjes që ne e dimë se Rusia po merr nga Kina dhe vende të tjera. Vitin e kaluar, Rusia importoi 90% të mikroelektronikës së saj nga Kina, të përdorura për prodhimin e raketave, tankeve dhe avionëve. Kina po punon gjithashtu për t'i ofruar Rusisë aftësi më të mira satelitore dhe imazherike",- shtoi ai.

Ora 20:48
Rusi/ Putin shkarkon 4 zëvendësministra të Mbrojtjes, në emërimet e reja edhe kushërira e tij

1716577610_vladimirputin.JPG

Vladimir Putin 

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka shkarkuar ditën e sotme katër zëvendësministra të Mbrojtjes.

Sipas The Guardian, Putin ka plotësuar një nga vendet vakante në këtë pozicion, duke emëruar kushërirën e tij, Anna Tsivileva.

Ndërsa sipas Reuters, më shumë se dy vjet pas luftës në Ukrainë, Putini po përdor ndryshimet për të sinjalizuar se ai dëshiron të eleminojë shpërdorimin e detyrës dhe korrupsionin në këtë ministri, me qëllim menaxhimin sa më të mirë të buxhetit të kësaj ministrie.

Ora 14:25
Zelensky: Macron më tha se asgjë nuk do të ndryshojë për Kievin

Foto: Volodymyr Zelensky dhe Emmanuel Macron

Edhe nëse shumica në Asamblenë Kombëtare Franceze do të ishte ndryshe pas zgjedhjeve të parakohshme legjislative, asgjë nuk duhet të ndryshojë për Ukrainën: Presidenti Emmanuel Macron ia siguroi këtë homologut të tij ukrainas Volodymyr Zelensky, në samitin e paqes në Zvicër.

Duke iu përgjigjur një gazetari të agjencisë së lajmeve franceze LCI për ndikimin që mund të ketë një ndryshim i shumicës në Paris në politikën ndaj Kievit, Zelensky tha se ai "nuk mund të kontrollojë situatën politike në vendet e tjera".

Më tej ai shtoi se "kishte folur me Emmanuel Macron", i cili "i tha atij se asgjë nuk duhet të ndryshojë. Dhe unë - përfundoi Zelensky - kam besim tek ai".

Ora 13:39
Kremlini: Përshkallëzim i ri i tensionit nga Stoltenberg

Foto: Dmitry Peskov

"Ky nuk është asgjë më shumë se një përshkallëzim i ri i tensionit."

Kështu ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, duke komentuar fjalët e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili në një intervistë për Telegraf - deklaroi se vendet e Aleancës po diskutojnë vendosjen e më shumë armëve bërthamore në gatishmëri, ndërkohë që Moska vazhdon të kërcënojë përdorimin e këtyre armëve në Ukrainë.

Vladimir Putin, nënvizoi Peskov, ndryshe nga liderët perëndimorë "nuk i prek kurrë me iniciativën e tij" çështjet në lidhje me armët bërthamore, por e bën këtë vetëm "kur u përgjigjet pyetjeve të dikujt, pyetjeve të gazetarëve, përfshirë ato të huaja".

Për Peskovin, ndër të tjera, fjalët e Stoltenberg bien ndesh me rezultatet e samitit në Zvicër për Ukrainën “të cilat pohojnë, në mos gaboj, papranueshmërinë e një retorike të tillë”.

S.B/K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 18/06/2024 01:56

    Ne fund do t'i mbese vetem kali per t'a emeruar me post

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik