Studiuesit e 'Folklorit' në Kosovë përkrahin kolegët e ASA-s: Arbitrariteti i politikës, s’ka vend në Albanologji, e provuam vetë në kurriz! Qëndroni të palëkundur

Studiuesit e 'Folklorit' në Kosovë përkrahin kolegët e ASA-s: Arbitrariteti i politikës, s’ka vend në Albanologji, e provuam vetë në kurriz! Qëndroni të palëkundur

Instituti albanologjik i Kosovës

Vendimi i qeverisë shqiptare lidhur me transferimin e imponuar (pasi rektoriati dhe Senati janë shprehur kundër) të Akademisë së Studimeve Albanologjike në Akademinë e Shkencave ka sjellë gjatë këtyre ditëve reagimin e disa institucioneve kërkimore shkencore në Kosovë. Dega e Folklorit pjesë e Institutit Albanologjik të Kosovës ka shprehur solidaritetin me studiuesit e ASA-s, duke nënvizuar faktin se politika duhet të qëndrojë larg shkencës.

Deklarata e plotë:

Arbitraritetin e politikës e patën provuar në kurriz të tyre, studiuesit e Institutit Albanologjik të Prishtinës, vite  më parë. Reformat e ristrukturimet e institucioneve të kulturës kombëtare, në emër të vënies së rregullit, apo të çfarëdo arsyeje tjetër "madhore", pa i pyetur të zotët e punës, gjithmonë janë të dëmshme, si për ata vetë ashtu edhe për institucionet, shkencën dhe kulturën në përgjithësi.

 Nga ana tjetër, këto situata janë sprova për intelektualët, të cilëve nuk u lejohet të bëhen palë me politikën. Aq më tepër të bien pre e interesave të grupeve të caktuara, në rrethana të caktuara.

Duke e kuptuar situatën që po e kalojnë sot kolegët albanologë nga Akademia e Studimeve Albanologjike në Tiranë, bashkëndjejmë me ta duke u solidarizuar me kërkesat e tyre.

 Gjithashtu i inkurajojmë që të jenë unikë dhe të palëkundur, gjithmonë me synimin për t'i zhvilluar tutje studimet albanologjike dhe institucionet respektive.

Shembujt e institucioneve simotra nëpër botë, të cilat i kanë mbushur dekadat e shekujt e ekzistencës së tyre, janë modelet që duhet t'i kemi përpara kur mendojmë për t'i zhvilluar shkencat tona.

 Arbitrariteti i politikës nuk duhet të ketë vend në institucionet albanologjike.

A.M./A.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra