Sulm në xhaminë  e Kabulit, qindra civilë të plagosur dhe me humbje jete

Një sulm me bombë pranë një xhamie në Kabul herët të dielën, e cila më vonë u mor përsipër nga shteti Islamik. Ai shpërthim vrau dhe plagosi një numër civilësh në atë që dukej se ishte sulmi më i keq në kryeqytetin afgan që nga tërheqja e forcave amerikane në fund të gushtit.

Forcat qeveritare talebane ndërhynë në shtetin Islamik në veri të Kabulit të dielën vonë në një sulm të zgjatur që theu qetësinë e një zone normalisht të qetë të kryeqytetit.

Me ekonominë e Afganistanit afër kolapsit dhe zona të mëdha të vendit në rrezik urie, prania e një celule militante të armatosur mirë në Kabul nënvizoi shkallën e frikshme të sfidës me të cilën përballet qeveria e re.

Filiali lokal i Shtetit Islamik, i njohur si ISIS-Khorasan pas një emri të lashtë për rajonin, tashmë ka pohuar se ka kryer sulme ndaj caqeve të talebanëve dhe mbetet i papajtueshëm me lëvizjen islamike afgane.

Zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid tha se një njësi speciale talebane kreu një operacion kundër elementëve të ISIS në rrethin e 17 -të të Kabulit, në veri të qytetit, duke shkatërruar bazën e tyre dhe duke vrarë të gjithë ata që ishin në të.

Banorët lokalë thanë se forcat talebane e rrethuan zonën para fillimit të sulmit të tyre rreth orës 19:30, para një përplasje zjarri që zgjati disa orë, e ndërprerë nga të paktën dy shpërthime ndërsa luftëtarët e dyshuar të ISIS shpërthyen eksplozivin.

"Për rreth tre orë përplasjet ishin shumë të forta dhe gjithashtu ndodhën disa shpërthime të fuqishme," tha Hashmatullah, një shitës vendas.

Një banor, tha se një shpërthim përfundimtar ndodhi rreth orës 23:30 kur një makinë e mbushur me eksploziv shpërtheu, me sa duket duke vrarë të gjithë luftëtarët e ISIS në ndërtesën ku ata ishin fshehur.

Ai tha se të shtënat sporadike mund të dëgjoheshin vonë natën dhe herët në mëngjes pranë kompleksit.

Ndërsa kamionët transportonin mobilje dhe sende të tjera nga kompleksi i shkatërruar pjesërisht të hënën, ushtarët talebanë mbyllën zonën, duke tërhequr kalimtarët.

Talibanët, të cilët po luftojnë gjithashtu me mbetjet e forcave besnike ndaj Ahmad Massoud, një udhëheqës i opozitës nga rajoni Panjshir në veri të Kabulit, kanë thënë se ata kanë kontroll pothuajse të plotë të vendit.

Por dhuna e së dielës dhe një sërë incidentesh më të vogla ditët e fundit në zona përfshirë Nangarhar në kufirin me Pakistanin dhe Parëanin në veri të Kabulit, kanë treguar se kërcënimet e sigurisë nuk janë zhdukur.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 05/10/2021 06:11

    Talebanet e dinin te thjeshte pushtetin ato qe kane bere me para po u kthehen mbrapsht

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

Dënimi i dy të rinjve për blerjen e votave në Dibër, deputetja e PD: U konfirmua masakra zgjedhore, drejtësia e paplotë pa dënimin e organizatorëve