Takimi jo formal në Bruksel/ Thaçi: BE-ja të plotësojë zotimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës

Presidenti Hashim Thaçi, si përfaqësuesi i Kosovës në takimin e liderëve të BEs-së dhe Ballkanit Perëndimor tha se ai ulet në atë tryezë me kërkesën për liberalizimin e vizave për qytetarët.

"Bashkë me liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor, sapo kemi filluar një takim joformal me udhëheqësit e rinj të Bashkimit Evropian. Në këtë takim do të diskutohet për mundësinë e përshpejtimit të zgjerimit të BE-së, përmes anëtarësimit shteteve të Ballkanit Perëndimor.Në këtë takim do të kërkoj edhe një herë që BE-ja ta plotësojë zotimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës", shkruan Thaçi.

Postimi i plotë i Thaçit


Lajmi kryesor:

Rama nga Brukseli: Sinjal se çelja e bisedimeve me BE-së s'do jetë e lehtë! KE të marrë parasysh Anti-KÇK-në për një vlerësim pozitiv


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    "Lufta" ndaj COVID-19/ A mendoni se duhet të bëhen më shumë testime?