Të gatuajmë me Zonjën Vjollca: Pite me kungull e djath me tërshërë dhe Burani me spinaq e mish

Receta e parë: Pite me kungull dhe djath me tërshërë

Përbërësit:

4-5 kokrra vezë

600 gr kungull të njomë

1 karrotë

1 thelb hudhër

1 lugë gjelle majdanoz

1 lugë gjelle kopër

4 lugë gjelle salcë kosi

1 filxhan ccaji tërshërë

3-4 lugë gjelle miell

1 lugë kafe pluhur pjekës

250 gr djath i bardhë

Kripë dhe piper i zi

1 filxhan kafe vaj ulliri

Përgatitja:

Lajmë dhe presim në kubikë shumë të vegjël me brinjë 0,5 cm kungujt. Karrotën e presim në rende, hudhrën e presim imët dhe I vendosim në një tas. Rrahim vezët e plota në një tas të madh. Shtojmë kripë, vaj, perimet e grira, djathin e thërrmuar, majdanoz, kopër dhe I përziejmë me vezën. Në fund shtojmë tërshërën e grirë në miell, pluhurin pjekës, miellin dhe I përziejmë me lugë druri deri sat ë formohet një brumë I trashë. Shtojmë salcën e kosit dhe brumi lërohet deri sa mund të derdhet nga luga.

Lyejmë një tepsi me vaj dhe e pudrosim me miell. Shtrojmë brumin e përgatitur dhe e vendosim në furrën e parangrohur 190ºC për 30 minuta.

Pite me kungull e djath me tërshërë

Receta e dytë: Burani me spinaq dhe mish

Përbërësit:

500 gr mish viçi ose qingji

1 kokërr qepë

1 tuf qepë të njoma

½ gotë oriz

2 domate

3-4 gota ujë të valuar

kripë+ piper i zi

800 gr spinaq

2 lgj kopër të grirë

2 lgj nenexhik të grirë

vaj ulliri

Përgatitja:

Në një tenxhere ngrohim vajin dhe kaurdisim mishin e prerë në copa. Shtojmë kripë e piper të zi dhe e kaurdisim deri sa ti japim ngjyrë dhe të gatuhet plotësisht. Shtojmë qepën e prerë në kubikë të vegjël dhe vazhdojmë kaurdisjen deri sa qepa të bëhet transparente. Shtojmë qepëte njoma të prera në unaza të holla, orizin e shpëlarë dhe I trazojmë së bashku deri sa qepa të ulë volumin e saj. Shtojmë domatet e qëruara dhe të prera në kubikë. Shtojmë ujin  e valuar dhe e lëmë orizin të ziejë për 12 minuta. Në fund, 2 minuta para se të largojmë buraninë nga zjarri shtojmë spinaqin , erëzat dhe e shërbejmë buraninë të ngrohtë.

Burani me spinaq e mish

b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rama lë Vlorën pas 8 vitesh dhe zgjedh të jetë deputet i Durrësit, a ka bërë kryeministri zgjedhjen e duhur?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rama prezanton aplikantët e rinj për plarformën 'Gati për Shqipërinë' (VIDEO)