Të prezantoj Shqipërinë’! Aktori i lindur në Itali, monolog në teatër

Është çelur në Tiranë, MEDIUMS, Festivali i Teatrit Bashkëkohor që sjell në Tiranë artiste, trupa teatrore, kuratore festivalesh e kritike kombëtare e ndërkombëtare të artit.

Festivali i cili vjen nën kujdesin e aktores së mirënjohur Ema Andrea u hap me monologun “Të prezantoj Shqipërinë” nga Klaus Martini, një i ri shqiptar i rritur në Itali, atje ku bëri ëndrrën e madhe realitet, të diplomohej për aktrim.

Monologu “Të prezantoj Shqipërinë” është i përbërë nga histori autobiografike, fragmente nga krijimtaria e artistit italian Pier Paolo Pasolini dhe ripunime autoriale. Monologu tregon takimin imagjinar mes një djali emigrantësh shqiptarë njëzet vjeçar dhe ‘The Dream of a Thing’ nga Pier Paolo Pasolini. Përmes këtij takimi imagjinar, Klaus Martini tregon edhe historinë e migrimit të prindërve të tij, legjendat të përcjella nga gjyshërit, vallet dhe ceremonitë që i japin ritëm jetës së botës fshatare.

Festivali i Teatrit Bashkëkohor në Tiranë (MEDIUMS), do vijoje në kohë dhe pritet që të sjellë në vendin tonë një sërë shfaqjesh.

G.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Berisha sulmon ambasadorin britanik: Përcolli gënjeshtrën e Bashës si të vërtetë në qeverinë e tij! Ish kreu i PD-së: Këto akuza të lodhura i hodhi poshtë Gjykata

Berisha sulmon ambasadorin britanik: Përcolli gënjeshtrën e Bashës si të vërtetë në qeverinë e tij! Ish kreu i PD-së: Këto akuza të lodhura i hodhi poshtë Gjykata