Të vërtetat tronditëse 30 vite më parë e yllit të rrokut nga ‘Queen’ Freddie Mercury, lufta e tij e fshehtë me Sidën

Banda e rrokut 'Queen'

Frontmeni i njohur i Queen-it, Freddie Mercury, humbi betejën e tij kundër SIDA-s 30 vjet më parë, kur ishte vetëm 45 vjeç. Vetëm ata që ishin më të afërt me këngëtarin legjendar ishin njoftuar për diagnozën e tij, edhe pse sëmundja mizore i kishte rrënuar trupin dhe e kishte lënë të dobët. Brian May, shoku i ngushtë dhe shoku i grupit të Queen, zbuloi në vitin 2017 se Freddie kishte pësuar pasoja të rënda shëndetësore për shkak të virusit.

Në një intervistë me The Sunday Times, May tha: “Problemi ishte në fakt këmba e tij dhe tragjikisht kishte mbetur shumë pak prej saj.

"Një herë, ai na tregoi në darkë. Dhe ai tha: "Oh Brian, më vjen keq që të kam mërzitur duke të treguar atë."   

I vendosur për të fshehur sëmundjen e tij nga miliona fansat e tij anembanë botës, Fredi i kaloi dy vitet e fundit të jetës së tij pothuajse në izolim total, duke lejuar vetëm ata në rrethin e tij të ngushtë ta vizitonin. Shokët e tij të grupit Queen, miku Elton John dhe Mary Austin, të cilët ai i përshkroi si "dashuritë e jetës sime" ishin ndër ata që kaluan kohë me Freddie në ditët e tij të fundit. Dhe ata më të afërt me Freddie, duke përfshirë mikun e tij dhe asistentin personal Peter Freestone, kanë shpjeguar se si vetë ylli u përpoq të përballej me atë që po i ndodhte.

Peter, i cili u mbiquajt Phoebe nga Freddie, tha: "Freddie dinte për virusin HIV/AIDS që po shfaqej në mbarë botën dhe dinte për miqtë që vdisnin nga kjo sëmundje, kaq qartë që i luajti në mendje.

"Ai mund të kishte menduar se ishte i infektuar, por përsëri, si shumë prej nesh, ai e vuri në fund të mendjes së tij, duke menduar 'nuk do të më ndodhë mua. Ju duhet të mbani mend në ato ditë ishte vërtet një dënim me vdekje, është ende sot, por tani fundi mund të shtyhet."

Fredi, i cili humbi betejën kundër SIDA-s më 24 nëntor 1991, mendohet se e kuptoi për herë të parë se ishte i sëmurë katër vjet më parë. Por ai e shtyu konfirmimin e dyshimeve të tij për aq kohë sa të ishte e mundur. Në fund ishte e dashura e tij Maria ajo që e bindi të shkonte për një provë.

Peter shpjegoi: "Freddie kishte një biopsi në një shenjë në dorën e tij. Mjeku i Freddie u përpoq të telefononte Freddie, i cili thjesht nuk donte të merrte thirrjen.

"Përfundimisht doktori e thirri Mary-n dhe i tha asaj se duhej të fliste urgjentisht me Freddie-n, kështu që Mary më pas duhej ta bindte Freddie-n të fliste me mjekun e tij. Jam i sigurt se Fredi e kishte një ide se çfarë do të thoshte doktori, kështu që nuk donte të dëgjonte diagnozën."

Fredi mori vendimin rrëqethës për të ndaluar marrjen e ilaçeve për SIDA-n kur u kthye nga një udhëtim në Zvicër në fillim të nëntorit 1991. Por edhe në ditët e tij të fundit, Freddie ishte i vendosur të mendonte për të tjerët dhe i kaloi ditët e fundit duke regjistruar albumin e fundit të Queen, Made In Heaven, i cili u publikua pas vdekjes së tij. Ai ishte i bindur që të mos i bënte publike lajmet për sëmundjen e tij, në mënyrë që të mbronte njerëzit më të afërt.

Freddie Mercury dhe miku i tij më i mirë Elton John

Freddie Mercury, ikona e bandës legjendare të rrokut, Queen

1/2
G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Stuart Peach emërohet i dërguar i posaçëm i Britanisë për Ballkanin Perëndimor