Temperaturat do të vijnë në rritje, njihuni me parashikimin e motit për ditën e sotme

Foto ilustruese

Moti në vendin tonë do të vijojë që të jetë nën dominimin e kthjellimeve dhe vranësirave. Ndërkohë temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe ne mesditë.

Sipas MeteoAlb zhvillim i një qendre të presionit të lartë atmosferik mbi Ballkanin Perëndimor do të ndikojë kushtet e motit edhe në territorin Shqiptar duke sjell, kthjellime dhe kalime vranësirash të lehta. Parashikohet që edhe pjesa e dytë e ditës të vijojë më vranësira kalimtare por pa mundur të sjellin shira.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 13°C deri në 32°C.

Era do të fryjë e lehtë me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi Perëndimor duke krijuar në det dallgëzim të ulët.

Rajoni dhe Europa

Vendet Nordike dhe Europa Juglindore do të paraqiten në ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme, të cilat do të diktojnë mot të kthjellët dhe relativisht të ngrohtë. Ndërsa Cikloni i zhvilluar në oqeanin Atlantik do të sjelli në Europën Perëndimore reshje me intensitet të lart në disa rajone. Gjithashtu Lindja e kontinentit MBETET në ndikimin e vranësirave dhe reshjeve te shoqeruara me shkarksa elektrike

M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

U kërkohet vaksinë anti-COVID ose test PCR, studentët në Vlorë nuk lejohen të futen në auditorë