Tensione në veri të Kosovës, flasin banorët e Banjskës: Jemi të tmerruar, të na tregojë dikush se çfarë ka ndodhur

Tensione në veri të Kosovës, flasin banorët e Banjskës: Jemi të tmerruar, të na tregojë dikush se çfarë ka ndodhur

1695813585_pol.jpg

Rruga në fshatin Banjskë është hapur së fundmi për qarkullimin e makinave, e cila prej ditësh ishte e bllokuar për shkak të tensioneve në veri të Kosovës.

Ekipi i gazetarëve të Radio Evropa e Lirë ka shkuar në fshatin Banjskë, ku kanë raportuar se rrugët e fshatit ishin bosh dhe banorët ishin mbyllur në shtëpitë e tyre. Ata kanë biseduar edhe me banorët e fshatit të cilët thanë se ishin të tmerruar nga ngjarjet e fundit që po ndodhnin.

“Jemi të tmerruar”, shprehen disa banorë të Banjskës për Radio Evropën e Lirë, katër ditë pasi sulmin në fshatin ku ata banojnë.

Ata thanë se nuk e dinë çfarë ka ndodhur.

“Kemi nevojë që dikush të na tregojë se çfarë ka ndodhur”, tha një prej banorëve.

Një nga banoret është shprehur se situata e së dielës ka qenë më e rëndë sesa e luftës.

“Në errësirën e parë kemi hyrë në shtëpi”, tha banorja.

Rrugët në fshatin Banjskë janë hapur sot, por fshatit duket i zbrazur pasi banorët vazhdojnë të qëndrojnë në shtëpi.

Autoritetet e Kosovës thonë se nënkryetari i Listës Serbe, partisë më të madhe të serbëve në Kosovë, Millan Radojçiç i ka organizuar sulmet dhe ka qenë pjesë e tyre. Ata kanë publikuar pamje me dronë, ku shihet Radojçiç i armatosur, në mesin e një grupi burrash, po ashtu me armë në duar dhe të veshur me uniforma.


Lajmi kryesor:

Sulmi me armë në veri/ Identifikohet sulmuesi i dytë! Sveçla: Njëri nga të vrarët në Banjskë, truproja i Vulinit! Lirohen 4 nga të arrestuarit! Largohen postblloqet


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria rënie drastike në testimin e njohurive PISA, i kujt është faji?×

Lajmi i fundit

'Mirushi e deshti jetën e skenën deri në fund!' Vajza e Mirush Kabashi për Report Tv: Do i mungojë familjes e skenës! Babai im la pas pasuri të madhe

'Mirushi e deshti jetën e skenën deri në fund!' Vajza e Mirush Kabashi për Report Tv: Do i mungojë familjes e skenës! Babai im la pas pasuri të madhe