Tensionet në veri/ Blinken sërish kërkon veprime të përgjegjshme nga Kosova dhe Serbia

Tensionet në veri/ Blinken sërish kërkon veprime të përgjegjshme nga Kosova dhe Serbia

1684303238_anthonyblinken.JPG

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, u kërkoi krerëve të Kosovës dhe atyre të Serbisë që të ulin tensionet, duke paralajmëruar se ata po rrezikojnë aspiratat e integrimit evropian.

“Ne u bëjmë thirrje qeverive të Kosovës dhe të Serbisë që të ndërmarrin hapa të menjëhershëm për të ulur tensionet”, u tha Blinken gazetarëve në Oslo të Norvegjisë.

Blinken i bëri këto komente pasi u takua me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Kjo nuk është hera e parë që sekretari Blinken ka reaguar për tensionet në pjesën veriore të Kosovës.


Lajmi kryesor:

Tensionet në veri të Kosovës, Franca dhe Gjermania kërkojnë ripërsëritjen e zgjedhjeve në 4 komunat! Osmani: Të gatshëm ta shqyrtojmë këtë mundësi


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Një gol për tri pikë, Barcelona fiton kundër Portos në 'do Dragao'

VIDEO/ Një gol për tri pikë, Barcelona fiton kundër Portos në 'do Dragao'