Tentuan t'i shpëtojnë mësimit, 3 nxënës zviceranë falsifikojnë rezultatet e testit COVID-19, e gjithë klasa përfundon në karantinë

Kur shumica e nxënësve në të gjithë globin janë shkëputur prej muajsh nga klasat dhe mësimi, tre nxënës të një shkollë të mesme në Bazel të Zvicrës falsifikuan rezultatet e testit të koronavirusit në mënyrë që ata të mund të shmangnin mësimin për disa ditë.

Fatkeqësisht plani i të rinjve nuk funksionoi dhe situata u doli jashtë kontrollit. Fillimisht shkolla e mori seriozisht rezultatin dhe mbylli të gjithë klasën duke kërkuar që nxënësit dhe mësuesit të karantinohen për 10 ditë.

Të tre nxënësit tanimë do të përballen jo vetëm me masa disiplinore nga shkolla por edhe nga organet ligjvënëse.

"Ky është një rast serioz, jo ndonjë" shaka "," tha zëdhënësi i departamentit të arsimit të Bazelit, Simon Thiriet.

Departamenti i arsimit dëshiron të ngrejë padi penale, por tha se nuk do t'i përjashtojë studentët.

"Ne nuk duam t'i pengojmë studimet e tyre shkollore," tha Thiriet. Për më tepër, fajtorët zotëruan shpejt deri në mashtrim kur lindën dyshimet.

Shakaja e tyre u bë para pushimeve të Pashkëve. Tre adoleshentët arritën të falsifikojnë një SMS me rezultatin e një testi duke e treguar atë si pozitiv.

Si rezultat, 25 persona që kanë pasur kontakt me ta u detyruan të zhvillojnë mësim në distancë nga shtëpia për 10 ditët e ardhshme.

Ndryshe nga disa vende fqinje, Zvicra i ka mbajtur shkollat ​​e saj të hapura për pjesën më të madhe të pandemisë, duke i mbyllur ato për rreth tetë javë midis mesit të marsit dhe mesit të majit të vitit të kaluar.

 

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rama lë Vlorën pas 8 vitesh dhe zgjedh të jetë deputet i Durrësit, a ka bërë kryeministri zgjedhjen e duhur?

Komento

Komente

  • Tirona: 08/04/2021 18:32

    100 % prapavijë politike ene kte se lu as topi. Me siguri dhe jo llafe kafesh. LSI ka dorê të fortë aty. Shum kapen mas faktit kan apo jo të drrejt me kërku rrogat aq sa i kan nëpēr kontrrata por kjo ësht tjetër gjo. Esht e paimagjinushme të lesh "dyert" e atdheut hap për çdo rrezik të mundshêm ajëror.Rrezik êsht edhe 1 avion i mush rrafsh me mall ene i fut i xhiro italie psh ,nuk esht e thon me u sulmu vetêm nga armiqtë.Gjithesi plani qê pat opozita doli huq njêsoj si me mandatet e djegme. Pamvarsisht ksaj sduhet me mor flamuj partie në dor se kto zhula palitikanêsh kte pun kan. Gam gam para zgjedhjeve e mas tyne drreka darka bashk.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

‘Dhuro gjak, shpëto jetë’, 100 studentë dhe pedagogë të Policisë iu përgjigjën thirrjes nga Kryqi i Kuq për të ndihmuar fëmijët talasemikë