Shkon në 18 numri i viktimave, rreth 600 persona të plagosur

Të paktën 18 persona u vranë dhe më shumë se 600 të tjerë mbetën të të plagosur pasi një tërmet i fuqishëm  me magnitudë 6.8 dhe thellësi 6.7 km goditi në provincën lindore turke të Elazig.

Presidenca e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) tha se 13 humbën jetën nën rrënoja në provincën Elazig, 4 në Malatya dhe një në Dijarbakir, në juglindje të Turqisë.

Sipas të dhënave të raportuara nga mediat turke, nga 651 persona të plagosur deri tani; 403 janë në Elazig, 148 në Malatya, 13 në Dijarbakir, 11 në Adiyaman, 6 në Batman, 37 në Kahramanmaras, 33 në Sanliurfa.

Më herët, Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu u shpreh se 553 persona të plagosur u transferuan në spitale, ndërsa shton se janë hapur strehime për t’iu ardhur në ndihmë të prekurve nga tërmeti.

Më herët,  Ministri i Mjedisit dhe Urbanizimit Murat Kurumi u bëri thirrje banorëve  të mos hyjnë në ndërtesa të dëmtuara. AFAD tha se 118 tërmete, me përmasa nga 2.7 në 5.4, u ndjenë pas tërmetit të fuqishëm. Ndërkaq, qindra tenda, shtretër dhe mijëra batanije u dërguan në qytete.

Gjysmëhëna e Kuqe turke njoftoi se ishte vendosur një tavolinë krize në Ankara, dhe ekipet e shpëtimit u dërguan në zonat e goditura nga tërmeti. Po ashtu, janë dërguar kuzhina të lëvizshme, të cilat shërbejnë deri në 5,000 njerëz.

Ministri i Mbrojtjes Kombëtare, Hulusi Akar tha se ushtria ishte e gatshme të vepronte nëse do të ishte e nevojshme. Ndërsa, kreu i parlamentit turk Mustafa Sentop tha: "Shpresa jonë më e madhe është që numri i të vdekurve të mos rritet".

Presidenti i Republikës Turke të Qipros Veriore (TRNC) Mustafa Akinci dhe Kryeministri Ersin Tatar ofruan ngushëllime për Turqit. Ndërkohë, ngushëllimet ndaj homologut të tij turk Mevlut Cavusoglu i ka shprehur Ministri i Jashtëm Grek, Nikos Dendias, I cili po ashtu shprehu gatishmërinë e  Athinës për të ndihmuar në këtë moment të vështirë.

Referuar katastrofës natyrore e cila u ka marrë jetën dhjetra personave dhe ka lënë të plagosur qindar të tjerë, ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama. Ndërsa shpreh mbështetjen ndaj popullit turk, lutjet e kryeministrit shkojnë me autoritetet e vendit dhe Presidentin Erdogan, për përballimin e kësaj tragjedie.

Ky nuk është tërmeti i parë që godet Turqinë, pasi një tjetër tërmet i fuqishëm me magnitudë  6.0 goditi provincën Elazig në 2010 duke lënë pas 51 viktima.


Lajmi kryesor:

Tërmeti 6.8 ballë në Turqi/ Shkon në 29 numri i viktimave, qindra ndërtesa të rrënuara, telefona nën rrënoja dhe profecia (VIDEO-LIVE)


b.l./E.L./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nga e hëna duhet leje për të dalë nga shtëpia, a është ky një vendim i duhur i qeverisë?