Tjetër rivlerësim i pronave, eksperti për Report Tv: Vendim pozitiv, por s'rregullon informalitetin në treg! Të ulet tatimi 15% për shitjen

Sot çdo shitje prone tatohet me 15%, për diferencën midis çmimit të parë dhe vlerës me të cilën shitet. Pra nëse një pronë e blerë apo e regjistruar me çmim 120 mijë euro, shitet 150 mijë euro për diferencën prej 30 mijë euro paguhet tatim 15% ose 4.500 euro.

Ky nivel tatimi thotë kreu i Shoqatës Kombëtare të Pasurive të Paluajtshme Reinaldo Pipiria përveçse është barrë e rëndë për ata që kanë një pronë dhe duan ta shesin, nga ana tjetër ka nxitur informalitetin.

“Me një çmim reference dhe një barrë 15%, patjetër që shndërrohet në një incentivë për informalitet. Në momentin kur ka informalitet, dëmtohet shtresa e mesme, e cila shkon drejt kredisë për tu strehuar. Nëse shikojmë të gjitha statistikat vëmë re që nga viti 2022-2023 ka rënie me 23% të arkëtimit të tatimit nga transaksionet e pasurive të paluajtshme, ndërkohë që shohim që volumet e tregut janë rritur nga viti në vit me 15%, kjo tregon që barrë e rëndë fiskale sjellë shtrembërim të tregut, sjellin dhe informalitet”, thotë Pipiria.

Për të zgjidhur këtë problem, qeveritë kanë bërë disa herë rivlerësime të pronave, duke i afruar ato me vlerën e tregut. Në këtë mënyrë në rast shitje diferenca mes çmimi të rivlerësuar dhe asaj të shitjes nuk do ketë diferencë të madhe.

Por sipas ekspertit tregu i shit-blerjes së pronave nuk mund të rregullohet me fushata rivlerësimi, pavarësisht efektit pozitiv që ata kanë.

“Procesi i rivlerësimit ndihmon shumë, por ka ardhur momenti që duhet të ketë një ndryshim tërësor të tatimit për transaksionet e pasurive të paluajtshme”, thotë eksperti.

Pipiria thotë se ka ardhur koha për një sistem të ri taksimi, ku norma të jetë më e ulët se 15%, dhe individi të mos tatohet për shitjen e banesës së parë.

“Ky moment duhet të shfrytëzohet për të parë barrën tatimore për strehimin sepse nuk është e volitshme të vazhdohet me fushata më tej. Nëse banesa ka shërbyer si një rezidencë parësore, ti je i përjashtuar nga tatimi në momentin që e tregon, sidomos nëse ke përdorim mbi 3 vite”, thotë Pipiria.

Një tjetër rivlerësim i pasurive të paluajtshme pritet të ndodhë, brenda këtij viti nëse miratohet projektligji i depozituar në kuvend nga socialistët. Sipas propozimit të deputetes së PS-së Blerina Gjylameti rivlerësimi do ketë tatim 3% dhe do të zgjasë deri në qershor 2025. Pra nëse diferenca midis çmimit të parë dhe atij të shitjes është 30 mijë euro, tatimi do të jetë 3% ose 900 euro.

TATIMI PËR SHITJEN E PRONAVE
Vlera fillestare                    120 mijë euro
Vlera pas shitjes                 150 mijë euro
Tatimi                           30.000*15%=4.500 euro
TATIMI PAS RIVLERËSIMIT TË PRONAVE
Vlera fillestare                      120 mijë euro
Vlera pas rivlerësimit           150 mijë euro
Tatimi                           30.000*3%= 900 euro

Drafti i PS-së për rivlerësimin e pasurive të paluajtshme

B.K/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se duhet të ndalet pagesa me Euro në Shqipëri në vend të Lekut?×

Lajmi i fundit

Itali/ 7-vjeçarja shqiptare humb jetën tragjikisht në liqen, babai kërkon drejtësi

Itali/ 7-vjeçarja shqiptare humb jetën tragjikisht në liqen, babai kërkon drejtësi