Tragjedia në Genova, privatët ofrojnë mbi 70 banesa për të shpërngulurit

Ura në Gjenova

Pas ngjarjes së rëndë në Itali ku u shembë ura e “Morandi”, ka nisur një garë e vërtetë solidariteti mes genovezëve për të ndihmuar 600 personat e shpërngulur për të lënë banesat e tyre nën urë.

Bëhet e ditur se më shumë se 70 persona, disa edhe jashtë Genovës i janë përgjigjur pozitivisht apelit të lëshuar nga Bashkia dhe kanë vënë në dispozicion apartamentet e lira për ata që kanë mbetur pa një strehim ku të fusin kokën.

Sipas Administratës komunale, ajo ka aktivizuar posaçërisht për këtë ngjarje një adresë ‘email-‘i për ofertën e banesave të lira dhe po vlerëson apartamentet e vëna në dispozicion.

Mirëpo, për të ndihmuar zyrat dhe shkëmbyer ofertat me nevojat e familjeve, ne ‘email’ është e nevojshme të përcaktohet përveç vendndodhjes së shtëpisë, edhe numri i dhomave, metrat katrorë, prania ose mungesa e një ashensori dhe hapësira e parkimit. Dhe gjithashtu të bashkëngjitin planin e banesës.

//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

E rëndë, dhunoi babanë dhe i shkatërroi pronën për t’i marrë më shumë para, arrestohet i riu në Koplik