Tragjike! Pësoi enjtje në tru, vdes nga infeksioni i koronavirusit vajza 7 vjeçare

Një vajzë 7-vjeçare ‘u vra’ nga infeksioni iI koronavirusit pas një agoni të tmerrshme. Aurea Soto Morales, ky është emri i vajzës që vdiq të hënën në Durham, Karolina e Veriut në Shtetet e Bashkuara, pasi kontraktoi Covid-19.

Virusi i shkaktoi dëme serioze të pakthyeshme neurologjike, pasi pati enjtje në tru

Aurea Morales fillimisht hyri në gjendje kome dhe vdiq më pas, përkundër përpjekjeve të ndryshme të mjekëve për të shpëtuar jetën e saj.

Nga sa është rikonstruktuar ngjarja e rëndë, si vajza ashtu edhe familja e saj kishin kontraktuar koronavirusin, në një formë, të paktën siç duket, jo shumë agresive. Në fakt, të gjithë ishin vendosur në karantinë midis katër mureve të shtëpisë, pa qenë e nevojshme të transferoheshin në pital.

Megjithatë, në një moment, gjendja fizike e vajzës filloi të përkeqësohej, duke u përkeqësuar dhe përkeqësuar. Aq më tepër që shtrimi në spital në kohën më të shkurtër të mundshme u bë i nevojshëm.

Kur vajza e vogël arriti në dhomën e urgjencës, gjendja e saj ishte e dëshpëruar dhe, përkundër punës së mjekëve për ta shpëtuar, zemra e saj ndaloi së rrahuri. Historia e saj e tmerrshme ka prekur të gjithë komunitetin, veçanërisht miqtë dhe mësuesit e shkollës, të cilët janë mbledhur rreth familjes së saj, të prekur nga kjo tragjedi e papritur.

Fëmijët zakonisht preken më së paku nga koronavirusi

Në Karolinën e Veriut, janë regjistruar 31,000 raste të subjekteve pozitive të koronavirusit dhe mbi 900 njerëz vdiqën nga virusi i tmerrshëm që ka goditur të gjithë botën. Ajo që mashtron mjekët, për sa i përket historisë së Aureas, është se virusi u shfaq në mënyrë kaq të dhunshme mbi një vajzë të vogël.

Në fakt, zakonisht tek fëmijët nuk ka forma serioze të sëmundjes. Sidoqoftë, studiuesit amerikanë kanë shpjeguar se koronavirusi mund të shkaktojë reaksione inflamatore të cilat, si në rastin e Aureas, mund të bëhen vdekjeprurëse, dhe për këtë arsye të çojnë në vdekjen e pacientit. Koronairusi mund të ndikojë gjithashtu në organe të ndryshme të trupit të njeriut, edhe ato që preken më shumë janë mushkëritë.

Në viktimën shtatë vjeçare, organi i prekur ishte truri, siç shpjegohet në faqen GoFoundMe, e cila u krijua pikërisht për të ndihmuar anëtarët e familjes së fëmijës. Në prill, hulumtimi amerikan raportoi që fëmijët e prekur nga Covid-19 mund të ishin shumë më tepër sesa janë raportuar nga autoritetet.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të mbahen zgjedhjet parlamentare me lista të hapura?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Listat e hapura/ Emrat e Lulzim Bashës për zgjedhjet 2021