Trump nën akuzë për dokumentet e deklasifikuara, korrespondenti i Report TV në SHBA: Do ta pengojë për të rikandiduar në zgjedhjet e 2024-ës

 

Korrespondenti i Report TV, Denion Ndrenika në një lidhje ‘skype’ me gazetarin Arbër Hitaj nga Nju Jork ka folur për aktakuzën që gjykata e Floridës ka bërë ndaj ish presidentit të SHBA-ve, Donald Trump. Duke qenë se SHBA është në prag të zgjedhjeve presidenciale të 2024, kjo aktakuzë e para për një ish president, mund të pengojë Trump për të rikandiduar.

Ndrenika tha se nga pikëpamja ligjore, një aktakuzë e tillë e pengon Trump të rikandidojë pasi edhe mund të burgoset deri në fund të hetimeve.

“Trump tha se gjithçka që bëhet është për ta ndaluar ata të hyjë në shtëpinë e Bardhë. Ai tha se është njeriu i vetëm që ka fituar më shumë vota.

Nga pikëpamje ligjore kjo aktakuzë për të cilën Trump do duhet të paraqitet, ndikon shumë sepse mund edhe të burgoset duke e bërë të pamundur të kandidojë. Miëpo vendimi i gjykatës së Floridës ishte i pashmangshëm sic duket”- tha Ndrenika.


Lajmi kryesor:

Donald Trump, ish-presidenti i parë në historinë e SHBA që akuzohet në gjykatë federale! Ndaj tij rëndojnë 37 akuza


B.V/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    U shkon mbi 600 mijë në muaj, a duhen rritur pagat e Kushtetueses?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)