Trump 'shpërthen' ndaj Kinës dhe ndërpret marrëdheniet me OBSH

Presidenti Donald Trump kritikoi rëndë qeverinë kineze për 'keqpërdorimin' e saj ndërsa fajësoi gjithashtu dhe Organizatën Botërore të Shëndetit për pandeminë e koronavirusit.

Duke folur nga Rose Garden, Trump tha se sjellja e keqe e Kinës është e njohur në të gjithë botën, duke shtuar se Pekini ka përfituar nga Shtetet e Bashkuara gjatë dekadave.

Trump tha se Pekini nuk ishte plotësisht në faj dhe se administratat e kaluar në vendin e tij  lejuan SH.B.A. për të humbur "qindra miliarda" në Kinë. Trump fajësoi "keqpërdorimin e qeverisë kineze" për përhapjen e koronavirusit. Dhe për këtë fajëson OBSH-në.

"Shtetet e Bashkuara po 'përfundon' marrëdhëniet e saj me OBSH dhe po i përcjell ato fonde për nevoja të tjera të shëndetit publik vendas",tha Trump. Kina ka kontroll të plotë të Organizatës Botërore të Shëndetit, vazhdoi më tej ai.

Presidenti amerikan njoftoi gjithashtu se administrata e tij do të pezullojë hyrjen e disa shtetasve të huaj nga Kina të identifikuar si rreziqe të sigurisë.

r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një strategji të re për të përballuar koronavirusin?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Fier, 66-vjeçarit i sekuestron tri llogari bankare me vlerë 14 mln lekë, është subjekt i OFL! Djali i tij është dënuar në Itali