Tubimi më 2 Mars/ Basha i 'bindet' Metës, urdhër strukturave të partisë: Të mbështesim presidentin! Nisni organizimin

TIRANE- Kryedemokrati Lulzim Basha i është bindur 'urdhrit' të presidentit Ilir Meta që Shqiparja.com zbardhi ekskluzivsht një javë më parë për të mbledhur njerëz për tubimin e dy marsit. Ai i ka dhënë urdhër strukturave të partisë që të jenë në shesh krah presidentit Ilir Meta në tubimin anti-qeveritar. Basha thotë se demokratët duhet t'i përgjigjen çdo thirrjeje në mbrojtje të kushtetutës. Kryedemokrati shpërndan dy porosi për të djathët përmes mesazhit të tij, që kjo të shpërndahet tek të gjitha strukturat e partisë dhe të bisedohet me sekretarin e Përgjithshëm për masat organizative, duke lënë të kuptohet se strukturat në rrethe duhet të nisin organizimin për transportimin drejt Tiranës të militantëve të djathtë në tubimin opozitar të drejtuar nga kreu i shtetit.

“Si qytetarë që duam që vendi të bëjë hapa para drejt konsolidimit të demokracisë, duhet t’i përgjigjemi çdo thirrje në mbrojtje të Kushtetutës dhe funksionimin demokratik të institucioneve të pavarura. Prandaj unë e mbështes tubimin e thirrur nga Presidenti për Kushtetutën!”, thuhet në mesazhin e Bashës.

Mesazhi i plote i Bashes

“Si qytetarë që duam që vendi të bëjë hapa para drejt konsolidimit të demokracisë, duhet t’i përgjigjemi çdo thirrje në mbrojtje të Kushtetutës dhe funksionimin demokratik të institucioneve të pavarura. Prandaj unë e mbështes tubimin e thirrur nga Presidenti për Kushtetutën!”.

Dy porosi:
1. Ky mesazh të shpërndahet tek të gjitha strukturat e partisë.
2. Mbi këtë çështje do të keni gjatë ditës bisedë telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm, për masat organizative. 

Ju përshëndes!

Burime konfidenciale thanë ekskluzivisht për Report Tv, se Presidenti i ka kërkuar Bashës mbështetje në këtë aksion të tij kundër qeverisë për rrëzimin e kryeministrit Edi Rama. Dhe jo vetëm mbështetje politike, siç kryedemokrati Basha i dha dje publikisht pas takimit me aleatët, por angazhim konkret duke siguruar qytetarë për të dalë në bulevard përpara kryeministrisë. Dua nga ty 10 mijë njerëz", i është drejtuar në zyrën e tij Meta Bashës.

Një ditë pas takimit, Basha u shpreh se do të ketë rotacion politik për të sjellë në pushtet opozitën e bashkuar, por me mjete demokratike, duke përjashtuar protestat.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:08
Fatmir Mediu: Më 2 mars do jem në shesh, jo për Presidentin, por për Kushtetutën dhe ligjin

1582028058_mediu.jpg

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu ka deklaruar se në datë dy mars do të jetë në shesh krah presidentit Ilir Meta në tubimin anti-qeveritar. Ai thotë se mbrotja e Kushtetutës është detyrim për të gjithë qytetarët

"Kushtetuta eshte marveshja qe shqiptaret kane bere per ti vene kufi pushtetit dhe pushtetareve, makuterrise dhe marrezise. Eshte marveshja qe mbron lirite dhe të drejtat, të drejten e prones, sigurine për jeten.
Mbrojtja e Kushtetutes eshte detyrim për te gjithe qytetaret. Në 2 Mars shqiptaret, demokrate, republikane, socialiste me dhe pa parti bashkohen për jeten dhe lirine e tyre, jo per Presidentin, jo per parti por per Kushtetuten dhe ligjin, kunder shkaterrimit të shtetit nga Rilindja"
, shkruan Mediu.

m.v./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Nga e hëna duhet leje për të dalë nga shtëpia, a është ky një vendim i duhur i qeverisë?

Komento

Komente

 • yyy: 26/02/2020 18:24

  Doli krimineli gerdecit me pamje hitleri

  Përgjigju
 • Raul: 26/02/2020 15:53

  Gjithe sharebajgat e haremit fashist te Jales jane me virus side dhe korona dhe jane betuar para Nafije dybekut te leshitlikes per besnikeri prandaj sa me larg ketyre funderrinave qe jane gadi ti vene flaken gjithckaje vetem qe leshilikes te vije ne pushtet.

  Përgjigju
 • Populli: 26/02/2020 15:43

  Ja hoqi breket Lulit mashtruso hajdut presidenti! Ku jane militantet e PDse qe e lejuan tja heqte breket Lulushit,pse nuk ngriheni la largoni ket pederast qe jua shkaterroj partine,megjith ate keto jane gjithe njesoj,rrofte Ilir Meta i arit dhe i bllokut per içik pare aty nga 700 mije €.

  Përgjigju
 • O tej: 26/02/2020 15:31

  Shikoni surratin e ketij hales... si b**h gomari

  Përgjigju
 • Pu pu ptu: 26/02/2020 14:53

  Fatmir Medinhoxha vrasesi trafikanti

  Përgjigju
  • Geri: 26/02/2020 17:50

   Fatmir Halejame mir me then

 • Gerdeci: 26/02/2020 14:42

  Do vime per duart e tua te lyer me gjak o vampir Mediu

  Përgjigju
 • Monik Nafija: 26/02/2020 14:40

  Ejani kam per te gjith... dybeku im marshalka

  Përgjigju
 • Rezarta Rei: 26/02/2020 14:30

  O burra gjithe FUNDRRINAT e Shqiperise; bashkohuni me Like-Floririn dhe Doctor-Rrumpallen ne Bulevard se, shumica derrmuese e Popullit nuk ju bashkohet KURRE, sikunder dhe Perendimi jo e jo, as sot e as mot. Emrat e FUNDRRINAVE qe i "bashkohen" thirrjes se Like-Floririt i njeh Populli dhe Nderkombetaret prej afro 30 vitesh se, cfare monstrash dhe perversash jane sa here i del ndonje "Pagese" e majme nga super-hajdutet e Kombit, Berisha e Meta.

  Përgjigju
 • KRIMINELI GJAKATAR: 26/02/2020 14:24

  O ZOT çfar tmerri krimineli jevgjit fatmir kak mediu me duart me xhak del e na tregon demokracin. Ky çen bir çeni duhet të ishte prdj vitesh në burg ky jo vetëm që s'është në burg por vazhdon lef si qen bastard. O çfar TMERRI po kalaon ky popull debil i ler.

  Përgjigju
  • NORMAL qe keta. Kriminela jetojne Si Bossa..: 26/02/2020 16:08

   Se neve vrasin njeri tjetrin pse e pe me Inat,,,vrasin njerin tjetrin per nje Meter Toke ose Gradh...etj.. Dhe keta Kriminele ,,Si Pantera e zeze,,Si Serbi Sali me kompani Basha etj,,,,pse mos te Tallin By... Populli e meriton.perndryshe ,,sdo kishin Lindur keta ,Kriminele ..

 • XXX: 26/02/2020 14:21

  Do mblidhen bashke gjithe plerat ne 2 Mars.

  Përgjigju
 • O tej: 26/02/2020 13:39

  Bashe Monike e Meta llogarisne me 2 Mars

  Përgjigju
  • O tej: 26/02/2020 14:39

   Dhe ket temin

 • Veri: 26/02/2020 13:23

  Si m'je bo me t'marsha te keqen, me jo bo me t'var teneqen,do ja kerkojme ta hapi tubimin me kete kenge te Shqiperise se mesme se i shkon shume pershtat Ilir Mutit.

  Përgjigju
 • Daja: 26/02/2020 13:18

  Megjithe shpirt te mallkoj Ilir Meta te zente coronavirusi e te shpetoje ky vend nga fytyra jote e shemtuar,si ke fytyren ke dhe shpirtin,pac gjithe jeten mallkimin tone.

  Përgjigju
 • Tedi: 26/02/2020 13:07

  Ilir Meta je nje kryehajdut me bllok ne dore,te pame me ze e figure ku kerkoje 7% , mbase te ka "besuar" vetem Sali Berisha qe te ka thirrur gjithmone Ilir Floriri,prandja zhduku me gjithe ate fallxhoren qe ke ne shtepi,lere te qete kete popull te lodhur tash 30 vjet nga ty e shpura jote.

  Përgjigju
 • Eno: 26/02/2020 13:02

  Ilir Meta je katandisur si mos me keq,ti zoteri nuk bind me askend,je nje njeri i lig ne ate karrige te pamerituar,je tinzar e i pabese,je teper i lig per te bere qofte edhe nje gje pozitive per kete vend.

  Përgjigju
 • Joni: 26/02/2020 12:59

  10.000 vete me duhen ne shesh Luli, se barut e shashka kam vete,o zot c'fare katandisje per nje president.

  Përgjigju
 • Like: 26/02/2020 12:57

  Mbete ham ham ham ham,je bere teper i bezdisshem per kedo,nuk ngjisin me keto perralla Like,keto tregoja Mones mbase as ajo nuk te beson,halabak.

  Përgjigju
 • Xhikja: 26/02/2020 12:54

  O baba Xhike o ty te marte tubimi me vete,e ke bere Kushtetuten si leter bakalli,mos u shtir me je teper i neveritshem e nuk te ze askush bese o beseprere.

  Përgjigju
 • Lulka: 26/02/2020 12:51

  Kujdes particken e PD-se Luli,se ky halabaku i Cepanit nuk njeh kufi e norma.

  Përgjigju
 • Ani: 26/02/2020 12:42

  Mblidhuni ne shesh e pastaj te gjith ne spital hajvan se sju plas per popull juve

  Përgjigju
 • Ana: 26/02/2020 12:27

  Njerez te neveritshem e te peshtire qe te dy,e c'fare mund te presesh nga niveli i tyre pervec se neveri.

  Përgjigju
 • Ndermjetsi: 26/02/2020 11:40

  Hape telefonin o Lulzim...Mona jam

  Përgjigju
 • Taulant: 26/02/2020 11:38

  Mos harroni te therrisni ne miting listen e OFL-se, ata tek ju i kane syte.

  Përgjigju
 • Pyka: 26/02/2020 11:15

  Pinoku i vogjël....hahaha..mbushni autobuzet me 50mijëleksha....hahaha!Jeni kthyer si sindikata...

  Përgjigju