Turqi, stuhia e borës shkakton 13 viktima, temperatura -40 gradë Celsius në rajonin e Gële

Stuhia e dëborës që goditi qytetin Hopa në brigjet veriore të Turqisë, përgjatë Detit të Zi ka shkaktuar 13 viktima.

Autoritetet thane se viktimat ishin refugjatë që po kalonin ilegalisht territorin turk në kufi me Iranin.

Prej stuhisë së bores teperatura në rajonin e Gële ka shkuar në – 40 gradë Celsius dhe prej rrëshqitjeve në rrugë janë shkaktuar dhjetëra aksidente.

Në Europë stuhia 'Ciara' ka shkaktuar nëntë viktima, në Francë, Gjermani, Çeki, Poloni dhe Itali.

Në 42 rajone të Francës autoritetet kanë ngritur alarmin portokalli teksa gati 130 mijë banesa kanë mbetur pa energji elektrike.

Dhjetëra fluturime janë anuluar në aeroportet kryesorë të Francës dhe Gjermanisë.

Më 5 shkurt të paktën 16 persona humbën jetën si pasojë e shkëputjes së ortekëve të dëborës në një provincë pranë Bahcesehir në pjesën lindore të Turqisë.

Të gjithë viktimat ishin punëtorë të ekipeve të kërkim shpëtimit të cilët ndodheshin në zone ndërsa kërkonin për dy persona të zhdukur pasi ishin goditur nga një tjetër ortek i cili më parë i'u kishte marrë jetën 15 personave që udhëtonin me një minibus.

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni pro apo kundër anulimit të moratoriumit të gjuetisë premtuar nga Lulzim Basha?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Reperi Noizy përkrah publikisht fushatën e PS në Tiranë: Ato që keni bërë për Shqipërinë këto 8 vjet për t’u admiruar, duhet të ecim përpara