Turqia dhe SHBA diskutojnë zhvillimet në Ukrainë, Siri dhe Kaukaz

Ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu diskutoi të mërkurën për zhvillimet rajonale dhe ndërkombëtare me Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken në margjinat e takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s në kryeqytetin e Letonisë Riga.

Çavuşoğlu shkroi në Twitter se dy kryediplomatët diskutuan situatën në Kaukaz, Siri, Ukrainë dhe Etiopi.

Tensionet janë rritur në javët e fundit pas një grumbullimi të trupave ruse pranë Ukrainës, gjë që shqetësoi zyrtarët ukrainas dhe perëndimorë, të cilët e panë atë si një shenjë të mundshme të synimit të Moskës për të pushtuar fqinjin e saj ish-sovjetik. Ministrat e jashtëm të NATO-s paralajmëruan Rusinë të martën se çdo përpjekje për të destabilizuar më tej Ukrainën do të ishte një gabim i kushtueshëm.

Kremlini ka këmbëngulur se nuk ka një qëllim të tillë dhe ka akuzuar Ukrainën dhe mbështetësit e saj perëndimorë se kanë bërë pretendime për të mbuluar planet e tyre të supozuara agresive.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Policia rrethon zonën e ‘5 majit’ në Tiranë, IKMT pritet të shembë disa banesa në kuadër të rindërtimit! Shoqërohen disa banorë (VIDEO)