Aleanca e Turqisë me Emiratet e Bashkuara ka rritur ambicien e Erdogan, 'shpëtimi' i vetëm i krizës Izrael-Palestinë

Turqia mund të rregullojë marrëdhëniet me Izraelin nëse administrata e Tel Avivit ndërmerr hapa konkretë në lidhje me Palestinën, tha të mërkurën presidenti Recep Tayyip Erdoğan. Duke folur me gazetarët që e shoqëronin në Doha të Katarit, Erdogan tha se Turqia mund të nisë një proces të ngjashëm me Izraelin dhe Egjiptin nëse vendet ndërmarrin hapa të ngjashëm.

Duke vënë në dukje se Turqia mirëpriti ngrohtësisht kërkesën e Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA) për të përmirësuar marrëdhëniet, Erdogan tha se po ndërmerren hapa për të përmirësuar më tej marrëdhëniet e prishura.

“Ministri ynë i jashtëm dhe njësitë e inteligjencës do të luajnë një rol aktiv në lidhje me marrëdhëniet me Abu Dhabin”, tha Erdogan dhe shtoi: “Një proces i ngjashëm mund të ndodhë edhe me Izraelin, pse jo?”

Presidenti vuri në dukje se Turqia është në favor të jetesës në paqe dhe vendosjes së paqes rajonale.

“Kam pasur bisedime me Izraelin në të kaluarën, por Izraeli duhet të veprojë me më shumë ndjeshmëri në lidhje me politikat e tij rajonale ndaj Palestinës”, tha Erdogan, duke shtuar se Tel Aviv duhet të veprojë me përgjegjësi për çështjen e Jeruzalemit dhe Xhamisë Al-Aksa.

Ankaraja do të fillojë menjëherë të reagojë nëse sheh Izraelin duke bërë pjesën e tij, tha presidenti, duke shtuar se të dy vendet mund të riemëojnë të dërguar në momentin që Izraeli pranon veprimet që konsiderohen si flamuj të kuq nga Turqia. Marrëdhëniet midis Turqisë dhe Izraelit ranë në fund në vitin 2010 pas një sulmi detar izraelit në një anije ndihmash turke, Mavi Marmara, në rrugë për të ofruar ndihma humanitare në Rripin e Gazës të bllokuar. Dhjetë aktivistë u vranë në atë bastisje. Ngjarja shkaktoi një krizë të paprecedentë në marrëdhëniet turko-izraelite që kishin qenë paqësore për dekada. Të dy vendet madje tërhoqën të dërguarit e tyre diplomatikë pas incidentit. Në vitin 2013, me kërkesën e faljes së kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për Turqinë dhe pagesën e 20 milionë dollarëve (rreth 38 milionë TL në atë kohë) si kompensim për viktimat e Mavi Marmara, marrëdhëniet turko-izraelite hynë në një periudhë normalizimi.

Në dhjetor 2016, të dy vendet riemëruan ambasadorët si pjesë e marrëveshjes së pajtimit dhe përsëritën disa herë domosdoshmërinë për të përmirësuar më tej marrëdhëniet dypalëshe. Megjithatë, zyrtarët turq vazhdojnë të kritikojnë politikat e Izraelit që synojnë palestinezët, duke përfshirë vendbanimet ilegale në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin e pushtuar dhe situatën humanitare në Gaza. Qytetarët turq janë ankuar gjithashtu për kufizimet arbitrare të Izraelit për vizitat. Megjithatë, politika joformale e Izraelit për dëbimin, refuzimin e vizave, ndalimin arbitrar dhe vonesën e shtetasve turq pa arsye në aeroporte nuk ka arritur të dekurajojë qindra vizitorë çdo vit.

E njohur për solidaritetin e saj të pathyeshëm me palestinezët, Turqia ka shprehur mbështetje për çështjen palestineze në sferën ndërkombëtare për dekada. Autoritetet turke theksojnë se e vetmja mënyrë për të arritur paqen dhe stabilitetin e qëndrueshëm në Lindjen e Mesme është përmes një zgjidhjeje të drejtë dhe gjithëpërfshirëse të çështjes palestineze brenda kornizës së ligjit ndërkombëtar dhe rezolutave të Kombeve të Bashkuara.

Bashkëpunimi Turqi-Katar kontribuon në stabilitetin rajonal

Erdogan ishte në Doha për të marrë pjesë në takimin e shtatë të komitetit të lartë strategjik me Katarin dhe vuri në dukje se takimi ishte produktiv dhe përsëriti vendosmërinë e të dy vendeve për të rritur marrëdhëniet. Ai tha gjithashtu se takimi u kujtoi të dyja vendeve se janë në të njëjtën faqe sa i përket problemeve të vazhdueshme rajonale. Duke theksuar se marrëdhëniet e ngushta të Turqisë dhe Katarit kontribuojnë shumë në sigurinë dhe stabilitetin e rajonit, Erdogan tha se Katari ka treguar gjithmonë miqësinë e tij gjatë periudhave të vështira, duke përfshirë përpjekjen e dështuar për grusht shteti më 15 korrik 2016. Në përgjigje, Turqia ndërmori hapat e nevojshëm për të siguruar që Sanksionet "të padrejta" kundër Katarit të vendosura nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabia Saudite dhe të tjerët u mposhtën.

“Si Turqi, ne nuk e shohim stabilitetin dhe sigurinë e Gjirit të ndara nga e jona”, tha Erdogan, duke shtuar se Turqia shpreson që marrëdhëniet mes të gjitha vendeve të Gjirit të arrijnë nivele edhe më të avancuara.

Muajin e kaluar, Erdogan priti Princin e Kurorës së Abu Dhabit, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan (MBZ) , ndërsa Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kërkojnë të riparojnë marrëdhëniet e tyre dhe të rrisin bashkëpunimin ekonomik. Vizita e princit të kurorës në Turqi u konsiderua si pjesë e një përpjekjeje më të gjerë nga Emiratet e Bashkuara Arabe për të rikalibruar politikën e saj të jashtme pas një përpjekjeje të pasuksesshme për të izoluar shtetin tjetër të Gjirit, Katarin në vitin 2017.

Turqia, një aleate e Katarit, nxitoi të mbështesë Dohën mes embargos së vendosur nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe tre shtete arabe në vitin 2017 dhe që atëherë ka thelluar lidhjet e saj ushtarake me Katarin. Katërshja arab në atë kohë kërkoi një sërë ndryshimesh nga Katari, duke përfshirë dëbimin e trupave turke, por Doha i hodhi poshtë kërkesat, të cilat i shihte si shkelje të sovranitetit të saj. Mosmarrëveshja u zgjidh në fillim të këtij viti me një marrëveshje të nënshkruar në Arabinë Saudite. Ankaraja kishte mirëpritur rezultatin e një takimi të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC) , duke pohuar se "shprehja e vullnetit të përbashkët për të zgjidhur mosmarrëveshjen e Gjirit dhe shpallja e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike me Katarin në fund të Këshillit të 41-të të Bashkëpunimit të Gjirit të mbajtur sot në Al-Ula, Arabia Saudite, është një zhvillim i mirëpritur”.

Funksionimi i aeroportit të Kabulit

Presidenti vuri në dukje se kishte bisedime me zyrtarë të Katarit në lidhje me funksionimin e Aeroportit Ndërkombëtar të Kabul Hamid Karzai në Afganistan dhe se Katari dhe Turqia emëruan kompani private në lidhje me këtë çështje.

“Këto kompani do të zhvillojnë bisedime së bashku dhe në të njëjtën kohë do të zhvillojnë edhe diskutime me talebanët”, tha Erdogan, duke shtuar se ata do të ndërmarrin funksionimin e aeroportit nëse plotësohen kushtet e nevojshme, përfshirë sigurinë.

Pasi talebanët morën kontrollin e vendit, Turqia ofroi ndihmë teknike dhe sigurie në aeroport dhe zyrtarët talebanë i kishin kërkuar Turqisë dhe Katarit që të funksiononin aeroportin.

Turqia ka punuar me Katarin për të rihapur aeroportin në kryeqytetin afgan .

Turqia, anëtare e NATO-s, mbajti ambasadën e saj në Afganistan pasi vendet perëndimore u tërhoqën pas pushtimit të talebanëve dhe u ka kërkuar atyre vendeve që të rrisin angazhimin. Në të njëjtën kohë, ai tha se do të funksionojë plotësisht me talebanët vetëm nëse ata formojnë një administratë më gjithëpërfshirëse.

Hipokrizia e SHBA-së në luftën kundër terrorizmit, sipas Erdogan

Erdogan kritikoi gjithashtu Shtetet e Bashkuara për thirrjen për t'u bashkuar kundër kërcënimit të terrorizmit nga njëra anë dhe ofrimin e armëve, municioneve dhe pajisjeve për grupet terroriste nga ana tjetër. Ai shtjelloi se pavarësisht të gjitha kontakteve me zyrtarët amerikanë, Uashingtoni vazhdon politikat e tij "të gabuara" në rajon. Presidenti nënvizoi se forcat e sigurisë vazhdojnë operacionet e tyre kundër terrorizmit. Ai shtoi se falë këtyre përpjekjeve mbizotëron paqja dhe stabiliteti në rrugët e provincave lindore dhe juglindore të Turqisë.

PKK është një organizatë terroriste e përcaktuar në SHBA, Turqi dhe Bashkimin Evropian dhe mbështetja e Uashingtonit për degën e saj siriane ka qenë një tendosje e madhe në marrëdhëniet dypalëshe me Ankaranë. Shtetet e Bashkuara fillimisht bashkëpunuan me degën e PKK-së, YPG-në, në Sirinë verilindore në luftën e saj kundër grupit terrorist DAESH. Nga ana tjetër, Turqia kundërshtoi ashpër praninë e YPG-së në veri të Sirisë. Ankaraja ka kundërshtuar prej kohësh mbështetjen e SHBA-së për YPG-në, një grup që përbën një kërcënim për Turqinë dhe që terrorizon banorët vendas, duke shkatërruar shtëpitë e tyre dhe duke i detyruar ata të largohen. Nën pretekstin e luftimit të DEASH-it, SHBA-ja ka ofruar trajnime ushtarake dhe ka dhënë kamionë me mbështetje ushtarake për YPG-në, pavarësisht shqetësimeve të sigurisë të aleatit të saj në NATO. Duke nënvizuar se nuk mund të mbështetet një grup terrorist për të mposhtur një tjetër, Turqia kreu operacionet e saj kundër terrorizmit, gjatë të cilave ka arritur të largojë një numër të konsiderueshëm terroristësh nga rajoni.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha apo Berisha, sipas jush kush e ka mbështetjen e anëtarësisë së PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Del foto, kush është shqiptari që humbi jetën pas aksidentit në Hungari