Të realizosh art në lëndinë... artisti francez jep mesazhe universale (FOTO+VIDEO)

Artisti francez Saype është bërë i famshëm për veprat e tij artistike në lëndinë me bar.

"Mesazhi nga e ardhmja" quhet piktura në parkun 'La Perle du Lac' në Gjenevë, Zvicër, që përfshin 5000 metra katrorë e prodhuar me ngjyra bardh e zi  të përgatitura nga pigmente natyrale.

Artisti e quajti vajzën e vogël "Fut Ardhmia" si simbol të brezave nga e ardhmja dhe varkat e vogla me origjinë nga Gjeneva,  synojnë të përfaqësojë një mesazh shprese dërguar botës.

 Sipas mediave të huaja, vepra e tij e fundit është "Përtej mureve" me gjatësi 600 metra për të shënuar Ditën Botërore të Refugjatëve.

Projekti "Përtej mureve" është bërë në nder të  30,000 refugjatëve që humbën jetën në  në Detin Mesdhe midis 2016 dhe 2018-ës.

 Artisti dëshiron të ndryshojë opinionin publik me veprat e tij dhe shprehet:"Ne jemi shkatërruar nga ndotja vizuale dhe më duhej diçka që të kthente vëmendjen e tyre tek gjërat që kanë rëndësi".

 

Ora 12:17
Të realizosh art në lëndinë... artisti francez jep mesazhe universale
1/11
/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përvjetori i pavarësisë dhe çlirimit, a është bërë Shqipëria ajo që ëndërruan heronjtë tanë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Aksident me pasojë vdekje në aksin rrugor Lezhë-Milot/ Mjeti përplas këmbësorin