U kërkohet vaksinë anti-COVID ose test PCR, studentët në Vlorë nuk lejohen të futen në auditorë

Viti akademik ka nisur me radhë të gjata dhe kaos në universitetin ‘Ismail Qemali’ në Vlorë. Studentët pa certifikatë vaksinimi nuk janë lejuar të hyjnë në auditorë pa e shkarkuar certifikatën nga E-albania. Ata shprehen se nuk kanë qenë të njoftuar për këtë situatë, sakaq ka prej tyre që nuk pranojnë të vaksinohen e nuk dihet sesi do të procedohet në këtë rast.

Nga universiteti konfirmohet se  pranimi i studentëve do të kryhet vetëm me certifikatë të shkarkuar nga E-albania , si dhe me tampon nè rastet kur kjo certifikatë mungon apo me vërtetimin e mjekëve në rast të sëmundjeve shoqëruese. Në çdo fakultet është ngritur një grup prej tre vetash që duhet të kontrollojnë hyrjen e studentëve në auditorë.


Lajmi kryesor:

Tension në universitete, studentët nuk lejohen pa vaksina! Në Elbasan, Korçë e Durrës sfidohet urdhri i ministres! Pas protestës futen në auditorë edhe studentët e 'Natyrës'


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

'Do të jetë një ditë e veçantë për ju', mësoni çfaë kanë parashikuat yjet për ju ditën e sotme