U rindërtua pas tërmetit, shkolla ‘Bedrie Bebeziqi' fituese e çmimit ndërkombëtar të arkitekturës! Rama: Dje ishte gërmadhë në Durrës

Shkolla Bedrie Bebeziqi

Shkolla "Bedrie Bebeziqi" e cila ishte njëra prej të dëmtuarave nga tërmeti i 26 nëntorit në 2019 në Durrës është fituese e çmimit ndërkombëtar të arkitekturës "BigSEE Architecture Award 2021".

Lajmin e ka bërë me dije kryeministri Edi Rama i cili teksa ka publikuar disa foto nga shkolla e rindërtuar shkruan se dje ishte gërmadhë e tërmetit, ndërsa sot fituese e një çmimi prestigjioz. 

“Shkolla "Bedrie Bebeziqi" dje gërrmadhë e tërmetit në Durrës, sot Fituese e çmimit prestigjoz ndërkombëtar të arkitekturës. "BigSEE Architecture Aëard 2021”, shkruan Rama.

Nga tërmeti i 26 nëntorit në 2019 humbën jetën 51 persona si dhe u shkaktuan dëme të pariparueshme në qytetin e Durrësit.

Be.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Nisja e vitit të ri shkollor të hënën, a jeni dakord me mësimin me turne dhe orët e shkurtuara për nxënësit?

Komento

Komente

 • May be: 26/07/2021 23:00

  Po sa Njerëz të ndritur e të Nderuar ka kombi..me gjithë respektin për Bedrien,por duhet një Studim i mirëfilltë për Nominimet e Emërtimet e Shkollave..në bazë të një Graduatorie meritash në shërbim të Kombit e Mëmëdheut!!!!!

  Përgjigju
 • Scutari: 26/07/2021 19:19

  Lum ata që do mësojnë në ndërtesë të tillë!!

  Përgjigju
 • redi: 26/07/2021 18:50

  Keto cmimet e arkitektures i mbajne ne te njejtin sirtar me medaljet e presidences, apo kane sirtar me vete?

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Mero Baze: Keqkatandisja e një njeriu mosmirënjohës ndaj shqiptarëve