Tiranë/ U zunë për një tavolinë në lokal, pezullohen 2 mësueset e shkollës 'Çajupi'! Në sherr u përfshinë edhe 7 familjarë të tyre, një në pranga, 5 nën hetim dhe një në kërkim

Një nënë ka mbërritur në gjimnazin ku dy mësuese u përfshinë në një konflikt masiv të dhunshëm, për të regjistruar vajzën. Por pasi mësoi mbi ngjarjen është në dilemë

“Me atë shkollë që kanë, si zihen ashtu? Unë dua të regjistroj fëmijën dhe dua të jetë e bëhet më e mira. Ne sot po e marrim vesh. Po të jetë ashtu do pyesim, ta heqim nga këtu, të shkojmë sërish në zyrën arsimore dhe ta dërgojmë në një shkollë tjetër. Nuk ndihemi, me këta që shohim e dëgjojmë si të ndihemi të sigurt?”, thotë zonja.

Dhuna mes mësuesve të “Andon Zako Cajupit”,  ka shqetësuar edhe të bijën.

“Po, më shqetëson shumë fakti pas ne jemi nxënës, ata do të na edukojnë ne. Pasi shohim sherre nga ata, çfarë mund të presim. Mundësia ime e vetme ishte kjo shkollë, pasi vetëm këtu jepet frëngjishtja në Tiranë, pasi jam nga Pogradeci”, shton vajza nga Pogradeci.

Për konfliktin që përfundoi me përdorimin e armës u arrestua Edmond Faja, 39 vjeç, kurse Ministria e Arsimit pezulloi nga detyra mësueset, Domenika Toptani dhe Elida Qenami.

Në hetim në gjendje të lirë janë Elton Kasaj dhe Enrik Qenami, të afërm të mësueses së letërsisë, Elida Qenami dhe Enea Kovaçi, Ndriçim Qefalija, Laert Duro, dhe është shpallur në kërkim Alvaro Toptani, të afërm të mësueses së historisë, Domenika Toptani. Shkak për sherrin, sipas policisë, është bërë një tavolinë në lokalin ku ishin ulur. Roja e shkollës ishte dëshmitarë në vendin e ngjarjes.

“Vetëm jashtë tek lokali aty. Ja, tek ai me karrige të kuqe. Në shkollë nuk ka ndodhur asnjë gjë, e kisha mbyllur portën, vazhdonte mësimi rregullisht. Asnjëherë, asnjë problem fare nuk ka pasur ndonjëherë në shkollë. Kush e di çfarë problemi kanë pasur ato vetë me njëra-tjetrën, por në shkollë asgjë nuk ka ndodhur”, shpjegon roja i shkollës.

Ngjarja ka shqetësuar mësuesit e tjerë të shkollës. Praktikante, i tha Report Tv se pavarësisht ky është një rast i zoluar.

“Figura e mësuesit është ajo që duhet ndjekur dhe normalisht që ngjarje të tilla e cenojnë atë. Mendoj që është një ngjarje e izoluar që për arsye të panjohura dhe të paditura nga ne mund të ketë agravuar në një gjendje të tillë”, thotë mësuesja praktikante.

Përtej versionit zyrtar të policisë, e cila thotë se gjithçka ka nisur për një tavolinë në lokal, burime bëjnë me dije se mësueset kanë pasur më herët konflikte. Të paktën, ditën e premte janë parë në ambientet e brendshme të shkollës duke debatuar me njëra-tjetrën.

1634033648_1634024046toptani.jpg

Arma në vendin e ngjarjes dhe një nga mësueset Domenika Toptani

 

I.K./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Nana: 13/10/2021 09:41

  Veprimi i ketyre grave( sma ze goja mesuese) eshte i pa tolerushem, turp ,sh turp , ne prani te nxe e komunitetit, turp dhe per te afermit qe i kane mbeshtet , konfliktet duhet te shuhen jo te ndizen kudo dhe jo me ne aresim.Nuk meritojne ato te qendrojne ne ate shkolle me emer te " Madh", te shkojne aty mesues me reputacion e te permirsojne imazhin e shkolles. Respekte komentuesve

  Përgjigju
 • Fadili: 12/10/2021 15:42

  Vetingu ne rradhe te pare duhet te filloje ne sistemin arsimor sepse aty fillon mbjellja e te mires por edhe te keqes

  Përgjigju
 • Kaci: 12/10/2021 12:41

  Eshte zakon shume i keq i grave shqiptare qe sa here kane konflikt , telefonojne bashkeshortet, duke ju vene jeyen ne rrezik.

  Përgjigju
 • LORA: 12/10/2021 10:35

  Akti i djeshem i ketyre dy grave (nuk mund t'i quaj mesuese ) eshte i mjaftueshem qe ato te mos puthin me vend pune ne sistemin e edukimit,publik apo privat.

  Përgjigju
  • Ledja Dhima: 12/10/2021 15:24

   Jam shume dakort.

  • Ada: 12/10/2021 11:22

   Mire e the , por e sigurte qe e merr privati kete lloj niveli . Gjithsesi vendimi i min.arsimit per tu pergezuar.

 • asolingo: 12/10/2021 09:46

  Nje nga arsyet qe Shqiperia nuk hyn ne BE eshte niveli i ulet i te menduarit,fatkeqesisht duhet te kalojne 2-3breza qe te eleminohet ky fenomen.Fenomen i cili u zhvillua me teper ne kohen e Sali shpellarit.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Nëna mori 2 vajzat dhe iku nga shtëpia! Babai denoncon në polici se ka rrëmbyer edhe të miturën 15-vjeçare, policia në kërkim! Të bijat e akuzojnë për dhunë