Ujërat e trazuar sollën në bregdetin e Lezhës 'indiferencën ndaj natyrës' dhe plehrat e njerëzve! Alarmante situata edhe në Sarandë, plazhet 'pushtohen' nga mbetjet plastike

Ujërat e trazuar të ditëve të fundit për shkak të reshjeve, sollën në bregdetin e grykëderdhjes së lumit Drin në Lezhë, indiferencën, moskujdesin ndaj natyrës, dhe mbeturinat e njerëzve që i duhen 450 vjet për t’u dekompozuar.

Kjo është pamja e trishtë e ndotjes së madhe që vjen direkt nga dora e njeriut dhe paaftësia e institucioneve për të menaxhuar mbetjet urbane.

Të hedhura vend e pa vend, reshjet e shiu i mbledhin dhe lumenjtë i depozitojnë në det. Kjo është një situatë e vazhdueshme prej njerëzve dhe ndotja që krijohet është alarmante.

Po kaq dramatike paraqitet situata edhe në Sarandë, ku shirat e rrëmbyer kanë sjellë në bregdet mbetje të shumta plastike. Sipas zhytësve, ndotja ka dëmtuar shumë florën dhe faunën nënujore në zonën e bregdetit të Sarandës.

 

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:22
Stuhia me erë e shira të rrëmbyer 'zbuloi' ndotjen në Sarandë, plazhet 'pushtohen' nga tonelata të tëra mbetjesh plastike! Zhytësit: Flora dhe fauna shumë të dëmtuara

 

Plazhet e Sarandës janë 'pushtuar' nga tonelata të tëra mbetjesh plastike që u sollën në breg nga reshjet e dendura të shiut gjatë ditëve të fundit. Mbetjet në det derdhen nëpërmjet shkarkimeve të lumenjve Kalasë dhe Bistricë në Kanalin e Çukës, në luginat e të cilëve depozitohen mbeturina.

Pavarësisht se mbetjet e përhapura në plazhe, pas stuhisë pastrohen nga punonjësit e Bashkisë, problemi nuk zgjidhet, pasi në plazhe dalin vetëm një pjesë e vogël e kësaj ndotjeje , teksa pjesa më e madhe e tyre përfundojnë dhe mbeten në tabanin e detit.

Zhytësit në ujërat e bregdetit të Sarandë thonë se flora dhe fauna nënujore në zonën e bregdetit të Sarandës është shumë e dëmtuar, pikërisht për shkak të këtyre mbetjeve.

J.GJ./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

Ermonela Jaho anëtare nderi e shoqatës lirike në Spanjë