Ukraina: BE-ja do të përfaqësojë Poloninë, Hungarinë dhe Sllovakinë në OBT

Ukraina: BE-ja do të përfaqësojë Poloninë, Hungarinë dhe Sllovakinë në OBT

1695311031_nn.jpg

Komisioni Evropian do të përfaqësojë Poloninë, Hungarinë dhe Sllovakinë në OBT, Organizatën Botërore të Tregtisë, kundër Ukrainës, pasi të tre vendet vendosën embargo të njëanshme ndaj importeve agro-ushqimore të Ukrainës dhe Kievi vendosi t'i referojë ato në OBT.

“Duke qenë se tregtia është kompetencë ekskluzive e Bashkimit Evropian, praktika është që Komisioni përfaqëson të tre vendet”, tha zëdhënësja e BE-së, Miriam Garcìa Ferrer në konferencën e përditshme për shtyp.

Ajo shtoi se Brukseli tashmë ka kontaktuar Poloninë, Hungarinë dhe Sllovakinë "për të pasur të gjitha detajet dhe për të ndjekur këtë rrugë në nivel evropian".

Politika tregtare është një kompetencë që shtetet anëtare të Bashkimit Evropian ia kanë transferuar Komisionit, i cili është përgjegjës për çështje të tilla si negocimi i marrëveshjeve tregtare me vendet e treta. Prandaj, sipas ligjit të Komunitetit, Shtetet Anëtare nuk mund të marrin masa të njëanshme në këtë fushë. 

“Është Bashkimi Evropian që miraton masat në nivel tregtar dhe nëse ka një vend të tretë që e fut një shtet anëtar në OBT, është Komisioni Evropian që e përfaqëson atë”, tha zëdhënësja.

Megjithatë, ajo theksoi se procesi është në fazën fillestare, në fazën e konsultimit dhe jo në fazën e kontestit. 

"Do të ketë një fazë të parë në të cilën të dy palët, Ukraina dhe Komisioni, do të duhet të bisedojnë me njëra-tjetrën si pjesë e një procesi konsultimi për të gjetur një zgjidhje", tha Garcia.


Lajmi kryesor:

Lufta/ SHBA do dërgojë sisteme të reja të mbrojtjes ajrore në Ukrainë! McCarthy: Ndaloni ndihmën e re për Kievin! Anija e parë civile me grurë ukrainas mbërrin në Stamboll


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Përshkoi 260 km nga Prishtina për 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, Erzen Zyberaj merr medalje nga Bashkia e Tiranës

Përshkoi 260 km nga Prishtina për 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, Erzen Zyberaj merr medalje nga Bashkia e Tiranës