'Ukraina e përgjysmuar' Putin dëshiron dorëzimin, por e quan atë 'paqe'

'Ukraina e përgjysmuar' Putin dëshiron dorëzimin, por e quan atë 'paqe'

Vladimir Putin

E quan "paqe", por ajo që propozon është kapitullim i Kievi. Në ditën e fjalimit të Papës në G7 në Pulia dhe në prag të konferencës në Zvicër në të cilën Rusia nuk ishte e ftuar, Vladimir Putin dikton kushtet e tij për një armëpushim dhe negociata në Ukrainë. Nuk ofron asnjë lëshim. Nuk lë vend për kompromis. Putin jo vetëm që përsërit kërkesën e tij për "çmilitarizimin" dhe "denazifikimin" e Kievit, të pandryshuar që nga 22 shkurti 2022, dita në të cilën ai lëvizi trupat e tij, duke kërkuar që Ukraina të garantojë neutralitetin e saj duke hequr dorë nga anëtarësimi në NATO dhe të marrë përsipër të parandalojë “nacionalistët” nga marrja e pushtetit. Kërkon gjithashtu që Kievi të tërhiqet nga të katër rajonet që Moska aneksoi në mënyrë të njëanshme në shtator 2022, por vetëm pjesërisht i kontrollon, dhe që Perëndimi të heqë sanksionet.

Nuk janë kërkesa të reja. Kreu i Kremlinit ka thënë gjithmonë se çdo bisedë duhet të fillojë nga njohja e asaj që ai e quan "realitete të reja territoriale", por për një kohë të gjatë mbeti i paqartë për të rezervuar një farë fleksibiliteti. Tani, për herë të parë, ai hyn në detaje dhe rilançon. “Trupat ukrainase duhet të tërhiqen plotësisht nga Republikat Popullore të Donetsk, Lugansk, Kherson dhe Zaporizhzhia. Dhe ju tërheq vëmendjen: nga i gjithë territori i rajoneve brenda kufijve të tyre administrativë”, thotë ai duke folur para drejtuesve të Ministrisë së Jashtme ruse. Prandaj, Putin pretendon jo vetëm gadishullin e Krimesë të inkorporuar në 2014 dhe katër rajonet e Ukrainës lindore dhe jugore të aneksuara në vitin 2022, por edhe zonat që ai nuk i ka kontrolluar kurrë në më shumë se dy vjet të të ashtuquajturit "Operacion Special Ushtarak". Vetëm kur Kievi «të fillojë një tërheqje reale të trupave nga këto rajone’ dhe gjithashtu të njoftojë zyrtarisht braktisjen e planeve për t'u anëtarësuar në NATO,  në atë moment do të jepet urdhri për armëpushim dhe fillimin e negociatave.

Koha e ndërhyrjes së Putinit nuk i është lënë rastësisë. Udhëheqësi i Kremlinit përpiqet të depërtojë në takimin mes Papa Françeskut dhe Joe Biden dhe të futet si pykë mes dy ideve të tyre të ndryshme të "paqes" në Ukrainë: "paqes me çdo kusht" të Papës që përfshin heqjen dorë nga armët dhe dialogun e pakushtëzuar dhe " paqe e drejtë” e presidentit të SHBA-së dhe G7 që synon të rivendosë integritetin territorial dhe sovranitetin e Kievit brenda kufijve të tij të njohur ndërkombëtarisht. Përpiqet të rifitojë iniciativën në një javë në të cilën Ukraina dominoi Konferencën për rindërtimin në Berlin dhe G7 në Borgo Egnazia dhe do të jetë gjithashtu protagoniste sot dhe nesër në konferencën e "paqes" në Bürgenstock të Zvicrës. Putin ka gjuhë të ashpër për eventet nga të cilat Rusia u përjashtua. Ai e përkufizon paktin dhjetëvjeçar të sigurisë të nënshkruar nga Kievi dhe Uashingtoni si "nul dhe të pavlefshëm". Ai e denoncon si "një vjedhje" që "nuk do të kalojë pa u ndëshkuar" sekuestrimin e interesave në asetet ruse të ngrira në Perëndim për të garantuar një hua prej 50 miliardë dollarësh për Kievin e vendosur në G7 dhe hedh poshtë samitin zviceran si një "strategji për të devijuar vëmendjen e të gjithëve, të përmbysë shkakun dhe efektin e krizës ukrainase dhe të vendosi diskutimin në rrugën e gabuar."

“Plani i paqes” i tij i pretenduar synon pikërisht të kthejë tabelat. Sipas një burimi nga Moska, "është "përshëndetja" e tij për pjesëmarrësit e samitit të paqes dhe personalisht për Volodymyr Zelensky, një sinjal se lideri rus është gati vetëm për luftë". “Objektivi i tij i menjëhershëm”, siç vërehet nga shkencëtarja e pavarur ruse Tatiana Stanovaja, themeluese e grupit të mendimit R.Politik, është “të krijojë kushtet që do ta detyronin Zelenskyn të jepte dorëheqjen dhe të tërhiqte Ukrainën në “negociata” që do të destabilizonin Shtetin, duke detyruar kështu Kievin të pajtohet me kërkesat ruse në të ardhmen. Kjo strategji do ta lironte Rusinë nga nevoja për të vazhduar veprimet ushtarake dhe do të reduktonte nevojën që Perëndimi të armatoste Ukrainën. Në të njëjtën kohë, "propozimi" është krijuar për të mbjellë përçarje në Perëndim dhe për t'u bërë thirrje atyre që duan paqe të menjëhershme, duke inkurajuar mbështetjen për "propozimin" rus. Duke u nisur nga ai i Papës.

Putini, megjithatë, zbulon edhe njëfarë urgjence. Ajo dëshiron të konsolidojë dhe të kapitalizojë avantazhin e forcave ruse të cilat prej disa muajsh kanë rifituar iniciativën në front për ta bërë atë të pakthyeshme dhe për të vendosur kushtet e tyre. Megjithatë, një avantazh që është gjithnjë e më i pasigurt dhe që sipas disa analistëve ushtarakë mund ta humbasë së shpejti pasi disa vende të NATO-s kanë autorizuar Ukrainën të godasë objektivat brenda territorit rus. Ditët e fundit presidenti rus u takua edhe me ministrin e Jashtëm turk Hakan Fidan, i vetmi pjesëmarrës në samitin në Nizhny Novgorod nga krerët e diplomacisë së vendeve Brics që është pritur në Kremlin. Një bisedë e cila, tani që Fidan ka shpallur praninë e tij në Bürgenstock, na nxiy të hedhim hipotezën se – në mungesë të Kinës – Turqia do të jetë “ambasadori” i Rusisë në Zvicër. Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov tha në televizionin rus se ata që "kanë veshë do ta dëgjojnë Putinin dhe ata që kanë tru do ta kuptojnë". / La Repubblica/

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?