Ukrainë, dy tanke ruse të kapur në ekspozitë në Varshavë

Ukrainë, dy tanke ruse të kapur në ekspozitë në Varshavë

Dy tanke ruse, të qëlluar dhe kapur në betejë në Ukrainë, janë ekspozuar në sheshin historik të Kalasë së Varshavës. Nisma, e quajtur 'Për lirinë tuaj' dhe tonën, u promovua nga të dy qeveritë për të denoncuar pushtimin rus dhe për të nënvizuar rëndësinë e luftës së Kievit kundër Moskës për të gjithë Evropën. Automjetet e blinduara u kapën nga ushtria ukrainase gjatë luftimeve pranë Kievit dhe në qytetin verior të Kharkiv. Ata do të qëndrojnë për disa muaj në kryeqytetin polak, përpara se të transferohen në Krakov; Ideja e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës është që më pas t'i shfaqë ato në Evropë, duke përfshirë Spanjën dhe Portugalinë.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë, vijon ofensiva ruse në Donbass! Rusia ndalon dy anije të huaja në portin e Mariupolit


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

‘Putin mendoi se mund të na ndajë’, Biden nënshkruan protokollet e anëtarësimit në NATO për Finlandën dhe Suedinë

‘Putin mendoi se mund të na ndajë’, Biden nënshkruan protokollet e anëtarësimit në NATO për Finlandën dhe Suedinë