Ukrainë, paguaj 450 dollarë në muaj për të mos u infektuar nga Covid në burg

Teksa thuhet se ligjet janë të njëjta për të gjithë, të pasur dhe të varfër, ekziston edhe dyshimi për këtë.

Por në Ukrainë, ajo që është e dyshimtë është e kthyer në normë. Vendi i dënimit varet nga burimet financiare të disponueshme...

I mbipopulluar, madje me12 të burgosur në disa metra katrorë qeli, ku si banjë mjafton një vrimë në dysheme, burgu famëkeq 160-vjeçar Lukyanivska gjithashtu ka qeli të rinovuara por që sidoqoftë duhet të paguash për të kaluar dënimin aty, sidomos në këtë kohë pandemie nga koronavirusi.

Të kalosh nga vrimat-qeli me kolibakterie prej fekaleve dhe shpërthimeve të Covid-19 deri në qelitë më të përshtatshme, hapi nuk është i shkurtër dhe kalon përmes pagesës së qirasë: 75 dollarë për një natë, 300 për një javë, 450 dollarë për një muaj.

Asgjë e paligjshme, të paktën në Ukrainë, pasi ky rregull është vendosur nga Ministria e Drejtësisë.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Bullizmi në shkolla, a mendoni se familja shqiptare po dështon në edukimin e fëmijës?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

E pazakontë! Nxënësit mësim në qendër shëndetësore, shkolla u shemb nga tërmeti