Ura e Bardhajve në Shkodër rrezikon shembjen, 4 mijë banorë drejt izolimit! Administratori: Të ndërhyjë ARRSH dhe Bordi i Kullimit

Ura e Bardhajve jo vetëm nuk po rikonstruktohet, por është kthyer në një vend grumbullimi inertesh Lehtesisht jane te dallueshme grumbujt e betonit në anë të urës.

Administratori i njësisë Rrethina në Shkodër, Erion Selgjekaj, tha se bordi i kullimit ka hedhur inerte per te mos lejuar shembjen e dheut dhe dëmtimin e mëtejshëm të urës.

“Inertet e fundit janë hedhur nga firma për të mbuluar gurët. Në shtratin e lumit Kir ka pasur problem të vazhdueshme sepse edhe kamionët hidhnin në mënyrë të paligjshme inerte, por për momentin ka rënie se disa kamionë janë ndaluar nga policia”.

Ura është e rrezikshme për kalimtarët, por bashkia e Shkodrës po pret që investimin ta kryejë bordi i kullimit dhe autoriteti i rrugor shqiptar. 

“Nga takimet me Bordin e Kullimit me qendër në Lezhë na është thënë se po bëjnë një projekt për të mbrojtur këmbët e urës se rikonstruksioni i plotë kushton shumë dhe duhet të investojë qeveria”.

Reshjet e dimrit e përkeqësuan situatën nga gërryerja e lumit Kir, ku siç shih në pamje, këmbët e urës janë në rrezik shembje.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Nijazi: 23/03/2023 05:12

  Thoni Benet Becit e Edi Rames tju rregulloj

  Përgjigju
 • Ilir: 22/03/2023 20:19

  Po ne lumin Shkumbin do nderhyhet sepse edhe ura qe lidh komunen Gjocaj me Peqinin po gerryhet dita dites nga dhjetera firma e individe grabites, te licensuar nga Qeveria Rama dhe ministria e Mjedisit, qe germojne pa leje me eskavator si ne mallin e babait te tyre.Po keto nuk i sheh qeveria, sepse eskavatoret e makinat e transportit jane shume te medha, apo nuk ia rrok syri qeveritareve. Mjere ai vend ku po shkon keshtu.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Si parashikohet moti për ditën e sotme

Si parashikohet moti për ditën e sotme