Vajza fiksohet me numrin 4, zbulon se vuante nga një çrregullim psikologjik

Leah Jones

Leah Jones në fillim u fiksua në numrin katër në ditëlindjen e saj të 16-të, pasi ajo preku kokën katër herë për fat.

Por me kalimin e viteve, ritualet e saj rreth numrit u bënë të pakontrollueshme dhe kontrolluan plotësisht jetën e saj.

Sipas Metro Uk, menaxherja 25-vjeçare nga Londra përfundimisht u diagnostikua me çrregullim obsesiv detyrues (OCD), një gjendje e shëndetit mendor dqë shkakton  mendime dhe detyrime obsesive.

“Njerëzit nuk e kuptojnë se sa e vështirë është ta heqësh nga truri juaj. Kjo është arsyeja pse unë po flas, për të thyer stereotipin se OCD ka të bëjë me larjen e duarve dhe sirtarët e organizuar. Kjo është një pjesë e madhe e saj, por ka shumë më tepër për të dhe derisa të fillojmë të flasim për këtë, njerëzit do të vazhdojnë të vuajnë", ka thënë ajo.

Ajo është shprehur se në fillim nuk ishte shqetësuese, por pasi u diplomua me një diplomë në letërsinë angleze në vitin 2016, zakonet e detyrueshme të Leah filluan të shtoheshin.

Filloi me kontrollimin e derës së pasme disa herë para shtratit ose daljes nga shtëpia. Më pas kontrolloja dritaret, më pas furrën dhe për secilin rast do të duhej të kontrolloja gjithçka katër herë. Duhej gjysmë ore  ose më shumë për të shkuar në shtrat", ka thën ajo.

Ajo është shprehur se mendonte se mos kryerja e veprimeve të caktuara do të rezultonte në diçka të keqe që do të ndodhi më pas dhe ishte normale që t’i përsëriste veprimet.

Por në korrik të vitit të kaluar, gjatë një fluturimi të një pushimi 10-ditor në Ëhistler, Kanada, ajo kuptoi se e kaloi tërë fluturimin duke prekur mjekrën katër herë, i bindur se avioni do të rrëzohej nëse ajo ndalonte.

"Nuk është ashtu siç besoja se po kontrolloja situatën me mendjen time, por përkundrazi që pasojat ishin shumë të larta në qoftë se unë do të ndalesha, pasi ideja më kishte hyrë në kokë. Vazhdova të mendoja. Po sikur avioni të rrëzohej dhe të mos kisha prekur mjekrën? Atëherë do të ishte faji im", është shprehur Leah.

Kur ajo u ul, Lea më në fund pranoi se gjithçka nuk ishte në rregull.

"Unë hapa Google e çdo faqe që tregonte simptomat dhe zbulova  se ishte OCD",  tha ajo.

Një muaj më vonë, ajo zbuloi se partneri i motrës së saj Alana, Joe, do t’i kërkonte që ajo të martohej me të.

“Unë isha shumë e lumtur për ta, por kur ata u nisën për pushime, mendja ime kujtoi një përmbledhje.

U ngrita për të shkuar në tualet një natë dhe kjo ishte, unë duhej të shkoja edhe tre herë, në total numrin katër.

Unë vërtet e bëra veten të besoj se nëse nuk do ta bëja këtë, ajo do të vdiste para se ai t’i propozonte”, tha ajo.

Në mëngjes, Lea më në fund vendosi të kërkojë ndihmë dhe iu referua shërbimeve të shëndetit mendor dhe u vu në pritje lista për të marrë terapi njohëse të sjelljes (CBT) - një terapi e folur që ndihmon në menaxhimin e problemeve duke ndryshuar mënyrën se si njerëzit mendojnë dhe sillen.

Në shtator të vitit 2019, Leah pa një profesionist të shëndetit mendor dhe u hap për sjelljen e saj obsesionale për herë të parë.

 "Unë kurrë nuk kam folur për të gjitha këto mendime dhe detyrime ndërhyrëse më parë, kam qarë",  tha ajo.

Ajo realizoi 12 seanca të CBT, me  50 minuta secila.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket i drejtë ndëshkimi deri edhe me burg për shkelësit e rregullave gjatë emergjencës së koronavirusit?

Komento