Valë balonash me plehra, Koreja e Veriut dërgon 330 të tjera në Korenë e Jugut

Valë balonash me plehra, Koreja e Veriut dërgon 330 të tjera në Korenë e Jugut

Koreja e Veriut ka dërguar përsëri qindra tullumbace të mbushura me plehra drejt fqinjit të saj jugor.

Rreth 330 balona që mbanin thasë me mbeturina ishin dërguar nga Koreja e Veriut mbrëmjen e ditës së shtunë (8 qershor), nga të cilat rreth 80 kanë zbritur në Korenë e Jugut', thanë të dielën (9 qershor) Shefat e Shtabit të Përbashkët të Seulit.

Në pako u gjetën mbetje letre e plastikë, ndërsa nuk kishte substanca të rrezikshme për sigurinë.

Rreth 1060 balona nga Veriu kanë hyrë në territorin e Koresë së Jugut që nga 28 maji, sipas një raporti të CNN.

Të dyja vendet janë shkëputur nga njëra-tjetra që kur Lufta Koreane përfundoi me një armëpushim në 1953. Ata janë ende teknikisht në luftë, dhe dërgimi i balonave ka vazhduar për dekada.

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

‘Steka e artë’, 32 sportistë garë për bilardistin më të mirë! Triumfon Astrit Tole i Flamurtarit

‘Steka e artë’, 32 sportistë garë për bilardistin më të mirë! Triumfon Astrit Tole i Flamurtarit