Varka e përmbytur në liqenin e Italisë ku vdiqën 4 persona rrethohet nga ‘misteri’! Tre prej viktimave ishin ‘spiunë’ izraelitë dhe italianë

Varka e përmbytur në liqenin e Italisë ku vdiqën 4 persona rrethohet nga ‘misteri’! Tre prej viktimave ishin ‘spiunë’ izraelitë dhe italianë

Anija e përmbytur

Historia e një varke që u mbyt në liqenin Maggiore të Italisë më 28 maj ka elemente të një ‘romani spiun’.

Në këtë datë 4 persona u mbytën tragjikisht në liqenin piktoresk në jug të Alpeve zvicerane.

Njëri prej viktimave rezultoi të ishte një ish agjent i agjencisë së spiunazhit të Izraelit ‘Mossad’, dy të tjerë ishin oficerë të inteligjencës italiane dhe viktima e katërt ishte një grua ruse. Ata ishin mes 23 personave në bordin e varkës së vogël që u nis për të lundruar në liqen.

Është pa dyshim një ngjarje traumatike për të mbijetuarit dhe për familjet që humbën të dashurit por një sërë faktesh rreth rastit kanë nxitur spekulime se çfarë ka ndodhur saktësisht, shkruajnë mediat e huaja.

Liqeni Maggiore dhe vija bregdetare e tij ndahen midis rajoneve italiane të Lombardisë dhe Piemonte, dhe kantonit zviceran të Ticino.

Disa kompani që prodhojnë teknologji të aftë për përdorim ushtarak dhe civil janë të vendosura në Lombardi dhe Zvicra konsiderohet një vend tranzit për shumë anëtarë të inteligjencave të huaja. Dhe disa nga njerëzit në barkë, të të dyja kombësive, kishin apartamente dhe shtëpi atje.

Ndërsa disa raporte thonë se udhëtimi me varkë ishte një udhëtim i kënaqësie i paplanifikuar, disa media të mëdha italiane raportojnë se ishte një takim pune sekret midis agjentëve italianë dhe izraelitë.

Ka interesim të madh për aksidentin dhe prokurori publik Carlo Nocerino është ngarkuar të zbulojë se çfarë ka ndodhur. Ai thotë se 13 nga ata në bord ishin agjentë italianë dhe tetë ishin agjentë izraelitë. Vetëm kapiteni Claudio Carminati dhe gruaja e tij ruse nuk ishin punonjës të inteligjencës.

Lundrimi ishte planifikuar për të festuar ditëlindjen e dikujt në bord. Varka 15 metra ishte një zgjedhje e duhur që me një lojë fjalës që përktheheshin në ‘kënaqësi’.

Por kjo varkë u godit papritmas nga një stuhi e fortë me rreh mbi 70 km (43m) në orë.

"Në interval kohor prej 30 sekondash, një apokalips zbriti mbi ne," ishte mënyra se si Carminati e përshkroi incidentin, sipas gazetës Corriere della Sera. Varka u përmbys menjëherë dhe ne ramë në ujë.

Carminati u tha hetuesve se nuk ishte parashikuar mot i keq. Varka ishte ende në liqen pas kohës së planifikuar të kthimit.

Por ai po hetohet për krime të mundshme dhe shkaktimin e përmbytjes së anijes.  Gruaja e tij, Anna Bozhkova, ishte një grua ruse 50-vjeçare, e cila kishte një leje qëndrimi për të jetuar në Itali.

Viktimat e tjera ishin Tiziana Barnobi, 53 vjeç dhe Claudio Alonzi, 62 vjeç, të dy anëtarë të shërbimit sekret italian.

Vdiq edhe një izraelit, 50-vjeçari Simoni Erez. Ai ishte një agjent i Mossad në pension. Emri i tij u publikua në mediat italiane, edhe pse mediat në Izrael vazhdonin të mos e raportonin.

Të tjerët që ishin në bordin e varkës arritën të notonin në breg ose u tërhoqën nga uji nga mjete të tjera që  u dërguan për të ndihmuar ose ndodheshin në zonë.

Shkaku i të gjitha vdekjeve është mbytja, megjithëse mediat italiane raportojnë se nuk është kryer asnjë ekzaminim pas vdekjes.

Të mbijetuarit e zhdukur

Një aspekt tjetër i misterit është se, sipas mediave italiane, të mbijetuarit e fatkeqësisë duket se nxituan të largoheshin menjëherë më pas.

Shtypi italian raporton se të mbijetuarit i morën me shpejtësi gjërat e tyre nga dhomat e hotelit dhe nga spitali ku kishin marrë mjekimin dhe u larguan.

Nuk ka dokumente për ata që kanë marrë trajtim mjekësor.

Izraelitët braktisën makinat e tyre me qira dhe të hënën ata u kthyen në shtëpi me një avion izraelit që i mori në Milano.

Identiteti i tyre nuk është bërë i ditur, por zoti Nocerino, prokurori publik, ka thënë për BBC se ishte normale të publikoheshin vetëm emrat e viktimave dhe jo të të mbijetuarve.

Zyra e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu konfirmoi të mërkurën se izraeliti që vdiq ishte një anëtar në pension i Mossad.

“Mossad humbi një mik të dashur, një anëtar të përkushtuar dhe profesionist, i cili ia kushtoi jetën e tij sigurisë së shtetit të Izraelit për dekada. Duke pasur parasysh shërbimin e tij me agjencinë, nuk është e mundur të shtjellohet identiteti i tij”, thuhet në reagimin e zyrës izraelite.

Varka e mbipopulluar?

Anija e përfshirë në incident nuk është nxjerrë ende në breg. Kjo do të thotë se hetimi nuk mund të fillojë siç duhet, tha Nocerino për BBC.

"Për momentin, është ngatërruar në fund të liqenit dhe mund të duhen dy ose tre ditë për ta ngritur atë."

Nocerino shtoi se anija kishte kapacitet vetëm për 15 pasagjerë, por kishte tetë më shumë në bord. Raportohet se numri i madh i personave në bord e ka bërë më të vështirë për kapitenin manovrimin e varkës në kushte të pafavorshme atmosferike.

Magjistratët po hetojnë pse kishte më shumë njerëz se sa lejohej në bord - dhe nëse duhej të lundronte fare në liqen duke pasur parasysh motin e keq.

Nocerino tha se hetimi do të shqyrtojë pajtueshmërinë me masat e sigurisë, mirëmbajtjen, certifikimin dhe sigurimin e anijes.

Sigurisht, me kaq shumë histori të mbetura të pasigurta, spekulimet ka të ngjarë të vazhdojnë.

Karabinierët, policia ushtarake e Italisë, po ndihmojnë hetimin. Ata i thanë BBC-së se do të shqyrtonin varkën dhe kushtet e motit por jo atë që njerëzit po bënin në bord.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Delinquenti: 03/06/2023 21:42

  Problemi me I modh i ksaj tragedie jan modifikimet qe ai trapi i ka bo varkes duke i shtu edhe nji podium siper per ta bo sa me te bukur dhe u desh pak era dhe varka e pa bilancume me dy dalle te vogla u zhyt,pronari kishte dy vjet qe jetonte ne varke se nuk kishte shtepi i ndam nga gruja qe ja pat mor te gjitha as brek ne b*th nuk I la

  Përgjigju
  • Or tej: 04/06/2023 07:13

   Qoftelargu tha: Gruaja force e madhe, or teeeejjjjj

 • Sondazhi i ditës:

  Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në Kosovë, grupeve terroriste iu gjetën 9 harta, 150 eksplozivë dinamit, 235 karikatorë për kallashnikov, 115 uniforma ushtarake.. Lista e armëve të sekuestruara në veri

Vrasja e policit në Kosovë, grupeve terroriste iu gjetën 9 harta, 150 eksplozivë dinamit, 235 karikatorë për kallashnikov, 115 uniforma ushtarake.. Lista e armëve të sekuestruara në veri