'Verbohet' Bardhi: Nuk kishte dhunë në protestë...as persona me maska! Policë aktorë në spital

Gazment Bardhi i marrë në hetim në gjendje të lirë, "për veprime të dhunshme mbi institucionet kushtetuese, mbi policinë për shkatërrimin e pronës shtetërore dhe private", thotë se nuk i druhet arrestimit. Mohon të ketë pasur dhunë nga ana e protestuesve, e po ashtu mohon edhe atë çka lehtësisht u pa nga kamerat, protestuesit e maskuar të cilët u përfshinë në akte dhunë duke çarë kordonin e policisë tek kryeministria, duke hedhur ndaj tyre kapsollë dhe duke tentuar të sulmojnë edhe godinën pa deputetë të Kuvendit të Shqipërisë.

"As nuk trembem as nuk jam trembur do vazhdoj detyrën time si Sekretar i përgjithshëm i PD, frika në Shqipëri për të protestuar është vrarë me rënien e komunizmit, do duhet t'i thuhet ministrit që komunizmi ka mbaruar para 30 vitesh", tha Bardhi.

Sekretari i Përgjithshëm i PD-ë, thotë se nuk ka pasur asnjë cënim të rendit kushtetues në vend, duke i kthyer përgjigje kështu deklaratave të forta të ministrit të Brendshëm dje, që paralajmëroi se organizatorët mund të përballen me akuza për cënim të igurisë dhe rendit kushtetues dhe thirrje për kryengritje.

"Ministri i Brendshëm është mbetje e kohës së komunizmit që quan të drejtën për protestë si puç kushtetues, kjo kohë ka përfunduar 30 vite më parë, nuk ka dhe nuk do të ketë asnjë mb asnjë drejtues policie, prokuror, gjyqtar, që do mund të frikësojnë qytetarët të ushtrojnë të drejtën legjitime për të protestuar", u shpreh Bardhi.

Teksa ishte në Prokurorinë e Tiranës për një padi kundër ministrit të Brendshëm dhe Policisë, për përdorimin e gazit lotsjellës në protesta, sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, thotë se policët kanë aktruar duke bërë si të lënduar në protestë.

"Nuk ka pasur asnjë akt dhune ndaj asnjë polici. Verifikoni kur kanë dalë aktorët policë nga spitali i Traumës, kanë shkuar për të bërë foto me ministrin dhe kanë dalë menjëherë. Sepse skenari i tyre është një skenar kriminal, duan të nxisin dhunën. Deri më tani kanë protestuar në mënyrë paqësore, sa kohë nuk ka pasur sulm ndaj policisë duhet të verifikojnë. Nuk di të ketë pasur qytetar të maskuar. ka pasur qytetarë që kanë vënë maskën e Edi Ramës, për të treguar që është një fytyrë që shqiptarëve duhet të hiqet qafe sa më shpejtë", tha Bardhi.

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së është proceduar si organizator i protestës që degjeneroi në dhunë, dhe nuk ju përgjigj thirrjeve të Policisë me megafon gjatë tubimit për të tërhequr nga dhuna qytetarët.

Për këtë çështje, Bardhi ka një version tjetër: Thotë se nuk e ka dëgjuar megafonin, dhe ka pritur që policia ta marrë në telefon!

"Nuk kam pasur asnjë thirrje në telefonin tim, unë nuk dëgjoj median gjatë ditës së protestës, i kam lënë policisë kontaktet që ata duhet të bashkëpunojnë, s'më kanë rënë", tha ai.

Për 37 personat e arrestuar, Bardhi përfundoi duke thënë se ata janë qytetarë të ndershëm dhe mbahen të arrestuar me pa të drejtë nga policë dhe prokurorë të korruptuar. Në mesin e të arrestuarve ishte edhe një tropojan i cili u arrestua në spitalin e Traumës, pas protestës. Ai ishte gjatë gjithë kohës me fytyrën e maskuar, me xhepat e mbushur me kapsollë të cilët i shpërtheu para policisë, dhe më një zinxhirë me të cilin provokonte efektivët. U pa të ishte simpatizantë i Partisë Demokratike pasi valëviste në protestë flamurin e PD-së, ndërsa nuk e fshihte militantizmin as në rrjetet sociale.

Armando Gecaj 26 vjeç nga Tropoja është filmuar nga kamerat në episodet e dhunës tek kryeministria dhe tek Parlamenti, aty ku pas disa tentativave për të sulmuar godinën, policia përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë turmën.

G.M./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A po e menaxhon siç duhet qeveria pandeminë e COVID-19?

Komento

Komente

 • Emigrati: 16/04/2019 18:14

  Kujdes o gogol se po' vjen rradha jote.

  Përgjigju
 • Populli: 16/04/2019 14:40

  O Luli thirri mendjes hiqi keta pede nga PD-ja se nuk ke per te bere hair,nuk te voton asnje me keta tipa te neveritshem qe ke vene,boll ore burre se na hape barkun.

  Përgjigju
 • Lule: 16/04/2019 13:36

  A votohen keta????

  Përgjigju
 • Kosovari: 16/04/2019 09:39

  Interesant!Ku I gjen PD keta persona sikur te ishin prodhim serik.Ja Bardhi tash?!genjeshtar,nai,i paidentitet,Thua se eshet kopja e atyre qe ishin dhe gadi shkuan para tij.ja atsh syper faqe,ne diten me diell,del genjesikur te ishte nipi I Plakut genjeshtar Salihut.

  Përgjigju
 • Cekja: 15/04/2019 18:50

  Po ky qe nuk i druhet arrestimit futeni nje here aty ku ai mund te shikoje endra se duke jetuar ne lluks me te vertete qe nuk i druhet por futeni njehere aty qe te kete CV te pasur

  Përgjigju
 • Ilo: 15/04/2019 18:32

  O gazuqe ti, ai lozonjarja e Lozhanit dhe kerrici i Fahros lironi PD se e ke i marre peng opoziten bashke me te fanepsuren Kryemadhi qe i dalin pernate endrra me pranga.

  Përgjigju
 • toni: 15/04/2019 17:28

  o gazmenda e dredh fjalen si kurvat

  Përgjigju
 • Resign: 15/04/2019 16:28

  Lirojeni kolltuket,boni zgjedhje te reja ne Partire Demokratike dhe hapini udhe Demokrateve te verrete!

  Përgjigju
  • Sinqeritet: 17/04/2019 20:54

   Plehrrat e sotem te PD ,t'ju lene vendin demokrateve te vertete !

 • Haaha: 15/04/2019 16:24

  Bardhi dhe Basha,si Dolce e Gabbana!

  Përgjigju
 • Rudi: 15/04/2019 16:14

  Kush eshte ky o njerez ka shtet ketu ka institucione

  Përgjigju
 • Denioni: 15/04/2019 16:02

  O Gazmend po me Denion Mejdanin qe e emerove drejtor te pergj te burgjeve cte lidh ty.... Koleg apo dashnor.....?

  Përgjigju
 • doktori: 15/04/2019 14:46

  Me cilin sy e pe protestën zoti Bardhi! Me atë me xham apo me atë pa xham!

  Përgjigju
 • sula: 15/04/2019 14:39

  o sum shoum pi je stt ne vall apo ja bo efekt teullosja.Ed Rama nuk jep urdger per te vrar prandaj bo trimin ti goce Shumica shqiotarve po ju shofin dhe nuk o cudi me u cu, dhe me ju tregu venin ju mashtrusve.Sapunin do kesh mik atje ku do shkosh po prit

  Përgjigju
 • dulja: 15/04/2019 14:36

  ore palloshe e di kure do vini ne pushtet ju te PDS kure te qethen vicate e pds

  Përgjigju
 • Europa: 15/04/2019 14:35

  I neveritshem,genjeshtar i pandreqshem.

  Përgjigju
 • Polici: 15/04/2019 14:28

  Mos ja vinire te shkretit se me syze eshte,po ku i ven re ky pederast demostruesit me kapuça gjith populli i pau ne televizor vetem ky qorri nuk i sheh se nuk e le partia,ky duhet te arrestohet se e disata here qe preqedohet po sikur drejtesia nuk po vepron per ket peder,ky duhet te mirret i pandehur per shpifje.

  Përgjigju
  • Robi: 15/04/2019 16:43

   Cfare doni tjeter nga shefi i gestapos politike te pd se Gazmend Henrih Himleri, ai ska pare asnje bandit me maske asnje bandit me flakadane, asnje naziskin me dinamit dhe me gure ne dore dhe maska ne fyteyre. Gaz Qorri sheh vetem police, qe ruajne shtetin nga naziskinet e Muli Geringut×

Lajmi i fundit

John

Tiranë, motori përplas 8-vjeçarin me biçikletë te kryqëzimi i 21 Dhjetorit