Vetëm 332 vaksina anti-COVID të administruara, polemika në Francë! Flet mjeku: Po dukemi si budallenj në krahasim me vendet e tjera

Foto ilustruese

Edhe në Francë kanë shpërthyer polemikat rreth numrit të ulët të vaksinave kundër COVID-19 të administruara në popullatë. Janë gjithsej 332 qytetarë transalpinë të vaksinuar, shumë pak edhe sipas mjekut Patrick Pelloux. Mjeku shkroi në Twitter: “Ne po dukemi si budallenj në krahasim me vendet e tjera”.

Polemika mbi numrin e ulët të vaksinave kundër COVID-19 shpërthen gjithashtu në Francë: 332 administrata në të gjitha nga fillimi me ditën e  27 Dhjetorit. Lajmi vjen nga gazeta transalpine Le Figaro, e cila citon një cicërimë (twitter) të mjekut Patrick Pelloux i cili shkruan: Gëzuar Vitin e Ri për të gjithë ju. Shpresojmë që vaksinimi të fillojë më në fund, sepse ne dukemi vërtet budallenj në krahasim me vendet e tjera, Spanja, Anglia, Shtetet e Bashkuara, Italia – shkruan doktori – por çfarë po ndodh? .

Në Itali, për shembull, faqja e azhurnuar në kohë reale e krijuar nga qeveria dhe Komisioneri i jashtëzakonshëm raporton një numër shumë më të lartë të njerëzve të vaksinuar: mbi 46 mijë. Shifra e përqindjes gjithashtu duhet të merret parasysh: vendi ynë ka 60 milion banorë kundrejt 68 milion në Francë.

Një pjesë e shkaqeve të vonesës, sipas të përditshmes franceze, duhet të gjenden në “dobësinë” e kërkesës së bërë nga Bashkimi Europian për vendet e tij anëtare. Në veçanti, kontrata e furnizimit me vaksinë, sipas Le Figaro, u nënshkrua vonë, vetëm në nëntor. Në botë, vaksinimi vazhdon pak a shumë shpejt sipas shteteve të ndryshme. Në Itali nuk ka mungesë polemikash pavarësisht se ritmi i administrimit është shumë më i lartë se në Francë.

Gati 10 milion doza të vaksinës COVID-19 janë administruar në të gjithë planetin. Vendi i parë për qytetarët e vaksinuar është Kina, me 4.5 milion, e ndjekur nga Shtetet e Bashkuara, me 2.8 milion. Palë të treta të barabarta janë MB dhe Izraeli, të cilët kanë administruar një milion doza. Nëse braktisni numrat absolutë dhe shikoni ata që kanë të bëjnë me popullsinë, situata ndryshon rrënjësisht: Izraeli kryeson renditjen me një shkëputje të madhe, sepse ai tashmë ka vaksinuar 11.5% të popullsisë së tij totale. Bahreini ndjek me 3.5% dhe Mbretëria e Bashkuar me 1.5%. Italia është shumë larg me 0,08%, ndërsa Franca ka një përqindje edhe më të ulët: 0,000005%.

Be.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se zgjedhjet e 25 prillit do të jenë të lira dhe të ndershme?

Komento

Komente

 • pjeter: 03/01/2021 02:02

  Sa i poshter ky Rama oreee,kur u kthye nga Amerika,beri nje giro nga Franca,me siguri ja ka ngaterruar punet Makronit.Franca duhet te kete pak durim,se ja erdhi 25 prilli,me Lulin,ç'do gje do shkoje vaj,vaksina,para,e qef per te gjithe

  Përgjigju
  • Pjeter: 03/01/2021 10:26

   Ty mos te te duket cudi qe te dali Luli e te beje fajtor Ramen per vaksinat ne France.I kan faturuar aq idiotesira sa kjo,do ishte ajo me e besueshmja.

  • @ Pjerdher: 03/01/2021 08:31

   Ej po harrove qe me lylin do bohet deti kos e do dalim te gjithe me luge ne brez. Lyl mavria qe vdiq per pak kryeministerllek, do e boj shqiperine super fuqi boteror×

Lajmi i fundit

John

Sllovakia, krizë në sistemin shëndetësor, tejmbushen spitalet