VIDEO/ Shpërthen cisterna e gazit në Liberi, mbi 40 viktima

VIDEO/ Shpërthen cisterna e gazit në Liberi, mbi 40 viktima

Foto nga Vendngjarja

Mbi 40 persona kanë humbur jetën pasi një cisternë karburanti u rrëzua dhe shpërtheu në flakë në Liberinë qendrore, tha shefi i mjekësisë së vendit, Francis Kateh. Cisterna u përplas përgjatë një rruge në qytetin Totota, rreth 130 km nga kryeqyteti, Monrovia.

Automjeti shpërtheu në flakë menjëherë pasi njerëzit nxituan në vend për të marrë karburant nga cisterna, thanë dëshmitarët okularë, raporton BBC.

Një grua shtatzënë ishte mes viktimave dhe disa prej trupave u kthyen në hi. Mjekët thanë se më shumë se 83 njerëz ishin paraqitur në spital për lëndimet e tyre pas tragjedisë së së martës.

Pamjet video tregojnë se një numër i madh njerëzish, përfshirë fëmijë, ishin mbledhur rreth cisternës pasi ajo u përmbys. Disa kishin kova dhe kazanë dhe të tjerët ishin në majë të cisternës kur ajo shpërtheu në flakë.

Presidenti i Liberisë, George Weah, ka shprehur ngushëllimet e tij për familjet e të vdekurve, duke thënë se imazhet e tragjedisë i ka gjetur "thellësisht shqetësuese", thotë zyra e tij.

Weah u ka dhënë autoriteteve shëndetësore "mbështetjen e tij të plotë për të rritur fuqinë punëtore dhe pajisjet aty ku është e nevojshme në përpjekjet e tyre të furishme për të shpëtuar jetë", shton deklarata.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

‘Steka e artë’, 32 sportistë garë për bilardistin më të mirë! Triumfon Astrit Tole i Flamurtarit

‘Steka e artë’, 32 sportistë garë për bilardistin më të mirë! Triumfon Astrit Tole i Flamurtarit