Vijon rritja e çmimeve, 7.1% më shumë se në shkurt 2022! Kryesojnë qumështi dhe djathi

TIRANË- Lufta në Ukrainë dhe pasojat e saj në ekonominë globale vijojnë të jenë prezente. Në muajin shkurt, sipas INSTAT, çmimet në vendin u rritën plot 7.1% më shumë se shkurtin e vitit 2022, ndërsa një vit më parë kjo rritje ishte 3.9%, duke vuajtur pasojat e para të agresionit të Rusisë në Ukrainë.  Ndërkohë, sa i takon vitit 2023, ritmi i rritjes së çmimeve duket se ka pësuar një ulje të lehtë, nga 7.2% që rezultonte inflacionit në janar, në shkurt ai zbriti në 7.1%, ose 0.1 pikë.

Ndikimin më të madh në inflacionin e muajit shkurt e kanë patur grupet “Ushqime dhe pijet jo Alkolike”, 4.8%, pasuar nga “Qira, ujë, lëndë djegëse dhe energji”, me 0.59%.  Në tabelat e publikuar nga INSTAT, bije në sy fakti se asnjë prej grupeve s’ka dhënë impakt negativ në rritjen e çmimeve, çka do të thotë se të gjitha grupet kanë kontribuar në rritjen e inflacionit. 

Sa i përket ndryshimit të çmimeve sipas grupeve kryesore, vëmë re se, rritjen më të madhe e regjistrojnë “Ushqimet dhe pijet joalkoolike”, me 13.5%. Në këtë grupim, ushqimet kanë patur inflacionin 14%, Qumështi, veza e djathi 28%. Edhe nëngrupet e tjera të ushqimeve, me përjashtim të frutave, që kanë regjistruar rënie të inflacionit, regjistrojnë inflacion të lartë gjatë shkurtit.

Ndërkohë grupi i dytë me rritjen më të madhe është “Mobilje, pajisje shtëpie dhe mirëmbajtje e shtëpisë”, me 6.9%, “Hotele, kafene dhe restorante” me 5.5%.  Sa i përket grupeve të tjera, bije në sy rritja e çmimeve për transportin, që është zbutur ndjeshëm, pranë 1.7% gjatë shkurtit.  Grupi i “Energjia” ka patur një infalcion të lehtë, 3.1%.

B.K./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!