Vranësira në lehtë dhe temperatura në rritje, moti për ditën e sotme

Foto ilustruese

Në vendin tonë do të mbizotërojnë vranësira të lehta në pjesën më të madhe të vendit, ndërsa në zonat malore do të ketë vranësira më të shpeshta. Ndërkohë që temperaturat e ajrit do të jenë në rritje.

Sipas MeteoAlb vlerat e larta barike do të kushtëzojnë mot të kthjellët dhe kalime të lehta vranësirash në një pjesë të mirë të vendit, ku me te theksuara kthjellimet do te jene ne bregdet dhe zonën e ulët, por herë pas here do të kenë kalime vranësirash të lehta.

Ndërsa në zonat malore parashikohet që vranësirat të jenë më të shpeshta duke sjellë shira të papërfillshëm në ekstremin jugor-juglindor.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 5°C deri në 22°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Verior -Veriperëndimor duke sjell në det dallgëzim 2 ballë

Rajoni dhe Europa

Brigjet e Egjeut vijojnë me vranësira të shpeshta dhe reshje të pakta shiu e debore në veri të Greqisë. Po ashtu, vranësira dhe shira te dendur do të përjetojnë Europa Veriore, Lindore si edhe brigjet Veriperëndimore të kontinentit. Ndërsa me kthjellime dhe vranësirat të pakta paraqiten Europa Qëndrore dhe ajo Jugperëndimore.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Rreshtoi arritjet e Shqipërisë në arenën ndërkombëtare përmes një videoje, ministrja e Jashtme uron: Gëzuar ditën e flamurit