Angli/ Vrasja e 'mbretit' shqiptar të drogës para syve të familjes, arrestohet një 'kickboxer' 22-vjeçar

Falmur Beqiri me gruan e tij Deborah, - Anis Hemissi i arrestuar për vrasjen

Një 'kikboksier' nga Suedia është arrestuar për vrasjen brutale të ‘’mbretit” shqiptar të drogës Flamur Beqiri i cili u vra natën e krishtlindjeve, në sy të gruas së tij dhe djalit të mitur, në jug të Londrës.

Anis Hemissi, 22 vjeç, u arrestua në aeroportin e Kopenhagenit të hënën gjatë natës, ku burimet e policisë në Suedi thanë që Hemissi, nga Malmo, është ndaluar pasi kishte urdhër arresti ndërkombëtar. Pikërisht nga vendlindja e këtij 22 vjeçari, i ndjeri Flamur Beqiri ishte larguar në vitin 2016 për shkak se kishte marrë një kërcënim me vdekje.

Policia tha: “Një 22-vjeçar u arrestua në Aeroportin e Kopenhagës, Danimarkë, më 20 janar me një Urdhër Arrestimi Evropian me dyshimin për vrasjen e Flamur Beqirit. Ai mbetet në paraburgim në Danimarkë në pritje të procedurave të ekstradimit përsëri në Mbretërinë e Bashkuar.”

Ndërkohë sipas hetimeve të deritanishme, vrasja lidhet me një përfshirje të Flamur Beqirit në një luftë bandash me kriminelë nga Afrika e Veriut. Një person besohet të ketë mbajtur Beqirin nën vëzhgim përpara se ta qëllonte, ndërsa ishte kthyer në shtëpi me gruan Debora dhe djalin e tyre në mbrëmjen e 24 dhjetorit.

Sipas policisë Beqiri ishte pjesë e kontrabandës së drogës, e cila financonte dhe stilin e jetës ekstravagante të tij dhe dasmën luksoze të mbajtur në liqenin e Comos në Itali, në tetor 2018.

I riu i arrestuar për vrasjen e Beqirit thuhet se është me origjinë tuniziane, megjithatë ai  mohon çdo përfshirje në vrasje dhe është zotuar të luftojë për të mos u ekstraduar në Mbretërinë e Bashkuar.

36-vjeçari u qëllua pas shpine në momentin që po hynte në shtëpi. Fqinjët kanë deklaruar në dëshminë e tyre për autoritetet britanike se pak ditë para vrasjes kishin parë një person të dyshimtë që lëvizte në zonë. Çifti bënte një jetë të shtrenjtë. Flamur Beqiri ishte producent, ndërsa gruaja e tij Debora Krasniqi në profilin ka postuar foto me disa emra të njohur të muzikës. Flamur Beqiri është vëllai i modeles së famshme Misse Beqiri, e cila ka qenë e martuar me futbollistin Anders Lindegaard.

Viktima Flamur Beqiri

Autori i dyshuar i ndaluar Anis Hemissi

  • Sondazhi i ditës:

    Bullizmi në shkolla, a mendoni se familja shqiptare po dështon në edukimin e fëmijës?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

E pazakontë! Nxënësit mësim në qendër shëndetësore, shkolla u shemb nga tërmeti