Vrasje dhe 2 ton kanabis! OFL për herë të parë në Dibër, u kërkon llogari për pasurinë 4 të dënuarve

TIRANE-Operacioni Forca e Ligjit u ka dërguar formularin për vetëdeklarimin e pasurisë 4 të dënuarve për vrasje dhe drogë, të cilët janë; Uran Skuka, Artan Buci, Eltion Daçi dhe Skënder Topalli.

Por si janë historitë e tyre? Uran Skuka në 11 shkurt të vitit 2014 akuzohet se vrau Basri Nikollin, ish-kunatin e tij në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e nënës së tij, Naime Skuka, krim për të cilin akuzohen ish-gruaja e tij, Hike Skuka dhe ish-kunata Xhemile Skuka.

Pra në këtë rast më shumë se për pasurinë bëhet fjalë për një formalitet që formulari i dërgohet cdo të dënuari. Rasti i dytë është Artan Buci, i dënuar me vendim të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Dibër me 13 vjet e 4 muaj burg për vrasje. I treti është Eltion Daçi, i dënuar me 5 vjet burg për drogë. Daçi në prill të vitit 2017 u arrestua pasi policia i sekuestroi 2 ton kanabis të fshehura në konteiner në Mat.

Emri i fundit, të cilit iu dërgua formulari për vetëdeklarimin e pasurisë është Skënder Topalli i dënuar me vendim të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, me 25 vjet burg për vrasje. Sipas procedurës këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Një ditë afat për reformën zgjedhore, a mendoni se palët politike do vendosin në favor të qytetarëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Tritol në hotelin e Ervin Matës pranë QSUT-së në Tiranë, nuk ka të lënduar