Vrasjet e 21 janarit/ Dervishi: SPAK të hetojë nga Berisha tek i fundit, kush dha urdhër të fshihen serverat e kryeministrisë

Vrasjet e 21 janarit tashmë do të hetohen nga prokurorët e Prokurorisë së Posaçme. Kreu i SPAK deklaroi dje në një bashkëbisedim me gazetarët se do të nisë hetimet me tu zbardhur vendimi i Gjykatës së Lartë. Në bazë të këtij vendimi kërkohet hetimi për Berishën, Bashën dhe Ndrea Prendi për rolin e tyre si urdhërues të “21 janarit”.

Për gazetarin Ferdinand Dervishi fakti që dosja pas më shumë se 13 vitesh është në dorë të SPAK është meritë e familjarëve të viktimave.

“Nuk është meritë e strukturave të drejtësisë së shtetit shqiptar por meritë e familjarëve të Aleks Nikës që e cuan dosjen në Strasburg. Të mos mburret njeri me këtë. Të mos harrojmë që SPAK ka rolin për të hetuar  Berishën , ish kryeministri, Lulzim Basha, ish ministri I Brendshëm dhe Ish kreu I Gardës. SPAK meqë hapi këtë dosje do të hetojë dhe personat e tjerë të përfshirë. Nga Sali Berisha tek i fundit që ti shkojë hetimeve deri në fund. Të mund të bëhet ndonjë I penduar që të tregojë pse u fshinë serverat, pse iu bë presion prokurorisë për intimidim e keqhetim, pse policia nuk zbatoi urdhrat e arrestit të gardistëve. Është histori e madhe që do kohën e vet por SPAK do ia dalë mbanë, ”  tha gazetari i ftuar në studion e Report Tv.

Më 14 nëntor 2023 Gjykata e Strasburgut urdhëroi nxjerrjen e përgjegjësve të vërtetë, ata që urdhëruan gardën të shtijë me armë ndaj turmës së protestuesve. Ndërkohë Gjykata e Lartë pranoi kërkesën e familjarëve që dosja të hetohej nga SPAK

 

S.G/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ledina: 09/07/2024 20:59

    Kush guxon te preke Monumentin e Perjetshem Marshall Sali Vuk Berishen?! Hahahaha! mali i dajtit do te dridhet, biri dhe dhenderri i Serbise i gjalle nuk lidhet!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Sulmi ndaj Trump, agjentët e kishin pikasur atentatorin jashtë tubimit

Sulmi ndaj Trump, agjentët e kishin pikasur atentatorin jashtë tubimit