Vrau pronarin grek, dënohet në Britani shqiptari me identitet të rremë

Vrau pronarin grek, dënohet në Britani shqiptari me identitet të rremë

Arjan Balla

Një shqiptar është dënuar pas 17 vitesh me burg, pasi i shkaktoi një dëmtim të rëndë në tru shefit të tij. Arjan Balla ndoqi dhe sulmoi biznesmenin Anastassios Delis në një kantier ndërtimi në QueensWay, Southampton në 2006.

Sipas Shërbimit të Prokurorisë (CPS), Delis goditi kokën në dyshemenë e betonit dhe nuk e rifitoi kurrë më vetëdijen. Në kohën e sulmit, Balla jetonte në Mbretërinë e Bashkuar me një emër të rremë përpara se të dëbohej pasi kishte vuajtur një pjesë të dënimit të tij fillestar.

Lëndimet e shkaktuara e lanë Delisin në një gjendje të përhershme vegjetative deri në vdekjen e tij në vitin 2017 në moshën 68-vjeçare. Pas vdekjes së Delis, prokuroria ngriti akuzën për “vrasje nga pakujdesia” ndaj Ballës dhe hetimet i çuan prokurorët të zbulonin identitetin e tij të vërtetë.

Balla kishte përdorur emrin Tahir Karaj në kohën e veprës penale dhe u dënua me tre vjet burgim në vitin 2007, nga të cilat vuajti një vit para se të dëbohej në vendlindjen e tij, Shqipëri, shkruan BBC.

Pas hetimeve nga Policia e Hampshire, Agjencia Kombëtare e Krimit, Interpoli dhe autoritetet shqiptare, zbuluan në janar të 2024 identitetin e vërtetë të Ballës. Ai u arrestua kur mbërriti në aeroportin Stanstead vetëm tre ditë më vonë.

Balla u deklarua fajtor për akuzën e vrasjes nga pakujdesia në Gjykatën e Southampton dhe u dënua me 12 muaj burgim. Anthony Johns, prokuror i lartë i kurorës me CPS Wessex, tha se rasti kishte qenë “tepër tragjik”.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

PD dhe shoqëria civile protestë kundër ‘Rozafa Tower’ në Shkodër: Stop betonizimit

PD dhe shoqëria civile protestë kundër ‘Rozafa Tower’ në Shkodër: Stop betonizimit