YouTube ndalon fshirjen e videove me pretendime të rreme për zgjedhjet presidenciale të 2020-s

YouTube ndalon fshirjen e videove me pretendime të rreme për zgjedhjet presidenciale të 2020-s

YouTube

Platforma YouTube, që është në pronësi të kompanisë Google, ka njoftuar se do të ndalojë fshirjen e videove me pretendime të rreme mashtrimi në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 në SHBA

Vendimi i platformës merret në prag të zgjedhjeve presidenciale 2024 në SHBA dhe është një përmbysje e politikës së saj të vendosur pas votimit të vitit 2020.

Kompania tha se ka fshirë dhjetëra mijëra video që vënë në dyshim integritetin e zgjedhjeve të kaluara, por tani "është koha për të bërë një rivlerësim".

Politika hyn në fuqi nga 2 qershori.

YouTube dhe platformat e tjera të mediave sociale janë përballur me presion të madh që nga zgjedhjet e vitit 2016 për t'u mbrojtur kundër dezinformatave politike.Ndaj kompania e njohur njoftoi se do të vazhdojë të ndryshojë politikat e tij përpara zgjedhjeve të 2024-ës, por nuk dha specifika se çfarë çoi në ndryshimin e politikës.

M.T/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Tetori rozë, mesazhi i ministres së Shëndetësisë: Përfitoni nga programi i mamografisë falas në të gjithë vendin

Tetori rozë, mesazhi i ministres së Shëndetësisë: Përfitoni nga programi i mamografisë falas në të gjithë vendin