Zani Çaushi kërkon lirimin me kusht: Kam fëmijët e mitur për të rritur

TIRANE-"Kam fëmijë të mitur për të rritur, jam rehabilituar pasi ¾ e dënimit i kam shlyer në qeli. Më pranoni kërkesën time për t'u liruar me kusht parakohe". Është kjo kërkesë për liri që ka dorëzuar në gjykatë ish-kreu i bandës famëkeqe të Çoles, Myrteza Caushi e cila në vitin e mbrapsht 1997 drejtonte Vlorën. I njohur edhe si Zani Caushi apo Zani i Vlorës depozitoi kërkesën dhe më 17 korrik në gjykatën e Korçës do të zhvillohet seanca për shqyrtimin e kësaj kërkese. Aktualisht Caushi qëndron në burgun e sigurisë së lartë në Drenovë të Korçës ndërsa ndaj tij rëndon dënimi me burg përjetë për vrasje, trazirat e 1997 dhe grup kriminal.

Ku e bazon kërkesën për lirim Zani Caushi?
Këtë kërkesë Zani Çaushi e ka shfrytëzuar duke përdorur nenin 64 dhe 65 të Kodit Penal të vjetër, i cili parashikon mundësinë për lirimin me kusht. Pra sipas Kodit të vjetër: “Vetëm në raste të jashtëzakonshme i dënuari me burgim të përjetshëm mund të lirohet me kusht kur ka vuajtur jo më pak se 25 vjet burgim dhe gjatë vuajtjes së dënimit ka mbajtur sjellje shembullore dhe çmohet se i është arritur qëllimit të dënimit për edukimin e tij”.

Kërkesa për lirimin me kusht të Zani Çaushit, po shqyrtohet nga gjyqtari Selaudin Pysqyli dhe pritet që seanca e radhës të zhvillohet në 17 korrik 2020.  Deri tani janë zhvilluar dy seanca, teksa në të radhës do të kërkohet dokumentacioni nga drejtoria e Burgut të Drenovës. Tashmë pritet që të llogaritet periudha e vuajtjes së dënimit.

Kush është Zani Caushi?
Zani Caushi do të mbahet mend edhe si kreu i bandës kriminale me të cilin ish kryeministri Italian asokohe Romano Prodi pati një takim për rivendosjen e rregullit në Shqipëri dhe krijimin e qeverisë së pajtimit. Myrteza Caushi ishte kreu i një prej bandave në qytetin e Vlorës, gjatë trazirave të vitit 1997.

Gjatë vitit 1997 Caushi ishte i dënuar në një burg të sigurisë së lartë në Greqi, nga ku u arratis. Caushi arriti të arratisej gjatë një revolte. Ai ishte i dënuar nga drejtësia e Greqisë me 101 vjet burg për vrasje. Gjatë periudhës së viteve 1997-1998 u deklarua kundërshtar i Sali Berishës dhe u bë krah i djathtë i Komitetit të Shpëtimit të Vlorës.

Ai dhe banda e tij akuzohen për krime të rënda në Vlorë. Në Vlorë gjatë trazirave të vitit 1997, u formuan 5 banda. Tre prej tyre ishin rivale me atë të Zanit, Banda e Gaxhait, Banda e Kakamit  dhe Banda e Pusit të Mezinit. Gjatë përplasjes me bandat e armatosura Zani Caushi ka humbur tre vëllezërit. Kulmin e influencës së tij në popull, Zani e tregoi vetëm 15 ditë pas tragjedisë së “Otrantos”, kur kryeministri Italian, Romano Prodi zbarkoi në Vlorë.

Mëngjesin e 13 prillit 1997, tre helikopterë ushtarakë të marinës italiane zbritën në një zonë të pabanuar në Vlorë për të takuar kreun e Qeverisë së Pajtimit Kombëtar, Bashkim Fino. Nën mbrojtjen absolute të Zanit që mbante një kallashnikov në dorë, Prodi ndaloi disa minuta në Vlorë duke dhënë mesazhe paqeje dhe duke premtuar ndihma nga qeveria italiane për t’u nisur sërish me helikopter për në Tiranë.

/r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Emigrantet mund të votojnë me postë/ A mendoni se vota e tyre do të jetë percaktuese në zgjedhjet e 25 prillit?

Komento

Komente

 • Alma Rsmi: 14/07/2020 15:44

  Mos genje more Zani qe je martuar me kusheriren e krahut te djathte se eshte e ulet nga ana jote. Ne nga veriu nuk e fusim hasmin ne shpi dhe e bejme mik, mbase ke mesuar diçka nga verioret. Ti na vrave vellain pas shpine dhe e qave diten tjeter e vazhdon ta besh dhe sot por nje njeri si ti nuk ka as bese as njezillek. Erdhe nga hici dhe hic do shkosh. Po lus Zotin se do dal ndonje e te marr dhe hakun e Vellait tim(Lucianos).

  Përgjigju
 • Alma Rami: 14/07/2020 15:37

  Mos hap lajme te rreme O Zani se gjoja je martuar me kusheriren e krahut te djathte se nuk eshte e veretete. E verteta dhe vetem e verteta eshte se ti e vrave Lucianon, vellain tim e tani kudo tregon se ishit shoke. Shoket nuk te vrasin pas shpine.

  Përgjigju
  • Une: 14/07/2020 23:42

   Ska mundesiii

  • genti: 14/07/2020 17:49

   pse duhet ta vriste zani lucianon? ska pas asnje arsye!

 • Kadastra: 14/07/2020 08:43

  Vlora po vuan per drejtor te kadastres, ka nderruar 8 drejtora ne 10 muaj. Duhet nji dore e forte aty dhe Zani eshte i pershtatshem. E qan ai kete pune.

  Përgjigju
 • Sanfoca: 13/07/2020 23:40

  Po femijet e atyre qe u ke marre jeten, kush do i ritë? O burr legen...apo ata s'kishin te drejt te jetonin. Nuk i kthen dot gjerat mbas tani o Zan fshatari. Vlora ka pas burra dhe ka bere histori, por individ si ty dhe shume te tjere e shkelen me kembe kete vyrtyt. Te uroj te jesh mire.

  Përgjigju
 • A. N.: 13/07/2020 20:33

  Urgjentisht ta lirojne dhe te futet me listat e PS si kryebashkiak i Vlores ose per ne kuvend.

  Përgjigju
  • 111: 13/07/2020 23:28

   Je i modh per zotin hahahahahaha

 • Shkodra: 13/07/2020 20:27

  Padrino i vlores , kam ndej me ket njeri kur ishte ne kohet e tij me te arta kur vija ne vlor . Nuk kishte burr ti dilte para . Tani mund te beni ham ham sa te doni

  Përgjigju
  • Shiku: 13/07/2020 23:40

   Ik o shkodra ca padrino ka qene, ti ca beje ne vlore apo ishe per te ikur me skaf e te hypi Zani, ti me topet e Zanit mburresh ik mos bo ham ham kot se nuk.je shkodran por nga Malesia madhe mbase.

 • vlora me kuror: 13/07/2020 19:54

  Po gaxhai kur do dali

  Përgjigju
 • Berat: 13/07/2020 19:48

  Hahahahahah Po ata femije qe i ke len pa baba si I behet halli, Aty do kalbesh

  Përgjigju
 • Cole1: 13/07/2020 18:26

  zani dhe barba do bejne ligjin ne vlore

  Përgjigju
  • asdasdasdasd: 14/07/2020 15:37

   si e ka emrin ta kerkojm pak kte barba bobin ju qe flisni perralla

  • miku: 14/07/2020 10:49

   oo cami po cipurin e kishin rahur tani para se t dilte ne fier e kishi rahur nj nip i kti dukaqotit dhe ca miq nga lushnja

  • cami: 13/07/2020 23:24

   camet me cipurin dhe doqen jan sot ne vlor tori e ka te veshtire na burgu shumt

  • Babai: 13/07/2020 23:18

   barba esht nga fisi gerdhuqve ka 3 vjet qe ka dal nga burgu per vrasje te 3 fisht, esht mik i ngusht i zanit ka komanden per momentin ne vlor

  • Labi: 13/07/2020 20:59

   Tori xhihanes ka shkuar te thana me koh çamet besoj jan tani me krye do shifni shfaqet e radhes

  • Ejj: 13/07/2020 20:12

   Kush esht barba.ky ben ligjin ne vlore sot apo jo.si e ka emrin.ne vlore di qe jane 2 grupe sot .grupi i harizaj qe kane vrar dhe ato camt apo jo.

  • vrenez: 13/07/2020 19:53

   pse barba gjall esht akoma

  • eri: 13/07/2020 19:29

   ke gabim komandon tori xhihanes me barben

 • Nermini: 13/07/2020 18:15

  Po nxirreni nga burgu a tqifja, qe ta dergojne dhe kte tek te shumtit me shoket meqe qenka rehabilituar

  Përgjigju
 • Shqiperia: 13/07/2020 17:51

  Nxire nga burgu o rilindje

  Përgjigju
 • Nona: 13/07/2020 17:24

  o Zani o nona e Vlores, ti meriton me u vu drejtor hipotekes Vlore, se vetem ti nuk jep doreheqjen

  Përgjigju
 • 313: 13/07/2020 17:08

  Zanin do ta bejm drejtor kadastre ne vlore

  Përgjigju
 • gaxho: 13/07/2020 16:36

  eshte bere qingj zanua s'ben me te prapta se sdo te kthehet dhe njeher tek vendi

  Përgjigju
 • Babloku: 13/07/2020 16:29

  Po nxireni te shijoje lirine nja 3-4 dite, kaq e lejne kete pastaj e ngrejne ne ajer,

  Përgjigju
 • bolena: 13/07/2020 16:19

  po rri o zi aty ku je..se po dole do hash koqen e plumbit...ha pi rri..brenda po i gjalle ama

  Përgjigju
 • artur: 13/07/2020 16:16

  Zano, je icik me vones se iku ajo gjyqtarja qe lironte dhe te denuarit me burg te perjetshem. Ty, ajo te lironte direkt madje dhe do denonte shtetin shqiptar qe te te rimbursote noj vit burg. Po hajt ishalla ka ngele akoma noj shok i asaj gjykatses qe puno akoma e qe eshte i "ndershem" me ju fatkeqet e denuar per vrasje e masakra.

  Përgjigju
 • Visi: 13/07/2020 16:14

  Kriminel....,mos do dhe dëmshpërblim, aty meriton të qëndrosh gjithë jetën te sapuni,po të mbajnë taksat tona që si meriton.

  Përgjigju
 • vlonjati: 13/07/2020 16:09

  eh ku je zan caushi, nk esht vlora sic ka qen o vlla

  Përgjigju
 • permetari: 13/07/2020 16:08

  dil o trim edhe futi gjithe ne vrim

  Përgjigju
 • robi: 13/07/2020 16:08

  dil o zan se na ka marr malli

  Përgjigju
 • Çolja: 13/07/2020 16:01

  Le te dali se gjynah, po jepini dhe nje page lufte se ky i shkreti s'eshte si te tijeret , eshte cope ..

  Përgjigju
 • Shiku: 13/07/2020 16:01

  Te dali se edhe brenda rrihet cdo jave ka levizur cdo vit sa ne Burrel, Peqin,Drenove nuk ka ku ta cojne me, eshte i pa rrezikshem nuk i duhet njeriu.Ky dhe athere me grupin jevgjiteve te Coles kot pa lidhje pula vidhnin e bageti po i doli emri se i duhesh.nje emer qeverise si shembull.

  Përgjigju
  • shish: 14/07/2020 15:43

   o shiku keni skaduar ju vlla , jemi ne tani ... ja te shohim se cdo beje nese del nga burgu Zanua , por ato q i ka ber nk ia heq dot as ti as un,, Zan esht legjenda nr 1 i jugut

  • genti: 14/07/2020 09:44

   kur ka qene i gjithe grupi kompakt zani luciano gerdhuqet llerka etj asnje nuk i dilte para te vetmit konkurent qe kishin ishin ata qe u vrane ne levan. didi doli ne 99 kur gaxhai dhe viktori rane ne burg dhe elton tato me bert borakun u ndane nga gaxhai dhe viktori. xhelitajt kane qene te rrezikshem po ashtu. didi ka qene shok me vajdin lamajn ne tirane ai e strehonte ketu kurse edisoni me milin dhe tan dajtin. vajdini kishte tmerr nga viktori dhe gaxhai

  • Didi: 14/07/2020 01:32

   Ku pirdhnin Mukajt per Zan e per lesh...kot si hoqi qafe shteti, per te lene ne teren lepuj si puna e Zanit me shok, sepse manipuloheshin thjesht, dhe koha e tregoj.

  • Per shiksin: 13/07/2020 20:11

   Pse kush ka qene me i forte ne vlore.camet e pus mezinit ,did cami, gaxhai apo zani.kush nga kto ka pas komanduar vloren o shiksi.

  • Shiku: 13/07/2020 19:24

   Per shish qebabin dhe ju te tjeret ketu qe rrihni gjoksin per Zanin,legjendat me 25 vrasje e te forte i tregoni bukur ju nga Vlora se e keni tradite te rrihni gjoksin,po ju them qe Zani juaj ishte viktime e shtetit dhe leve marshi i Fatos Nanos qe ja serviren greket dhe brenda kaloi nga trim ne spurdhjak keshtu mos u mburrni kot se ky nuk i hyn ne pune njeriu, ne Burrel ja kane zbutur kurrizin mire se tregonte historite e dimrit me ish te forte.

  • xhihoo: 13/07/2020 18:05

   po ku qinte zani ore vella ka mbi 25 vrasje ne kurriz ca thua ti

  • per shiksin: 13/07/2020 17:53

   o shiku lere ate pune vertet nuk ishte trim si çamet e pus mezinit apo did çami apo dhe tori xhihanes ama ne ato vite ne vlor ishte i fort

  • shish: 13/07/2020 16:35

   duket qe nk je nga vlora vlla dhe je i vogel ne moshe

 • Alniku: 13/07/2020 15:41

  ta lironi ??? Një plumb mbas koke

  Përgjigju
 • xXx: 13/07/2020 15:29

  Dil dil se do të rrjepi Tur Shehu...

  Përgjigju
  • [email protected]: 14/07/2020 19:09

   Me radhe eshte ky muhabet vella nje her ai nje her ky

  • Babo: 14/07/2020 00:23

   Arturin e ke ne kanada ben bisnes qe andej kurse zani ha fasule

  • Xnxx: 13/07/2020 16:14

   Tur shehu eshte futur ne vrim te miut .. haha artur trimi dil nga vrima !

 • Ggg: 13/07/2020 15:17

  Meqe pothuajse te gjithe te denuarit me burgim te perjetshem u liruan, atehere lirojeni edhe kete, ska ca ben me ne burg ky se shoket i ka perjashta...

  Përgjigju
 • Dani: 13/07/2020 15:13

  O.t.q.r..kriminelet duan te lirohen....

  Përgjigju
 • Vlora: 13/07/2020 15:12

  E meriton te lirohet ai eshte Robin Hud

  Përgjigju
  • bledi: 14/07/2020 09:23

   si nuk thot njeri kush i furnizoi me arme ket popull krimineli me imadh i te gjitha koherave eshte vetem kriminel sali berisha bashke me ato qe i shkojne mbrapa

  • lannn: 13/07/2020 16:23

   me mire ti lirojne,po ku ne t'motres do vene?

  • Tiku: 13/07/2020 16:18

   Ai eshte nje degjenerata ai edhe vrimezinjte e tij qe mbante mbrapa Kan perdhunuar gra e vajza te fejuara ne sy te burrave te tyre te tjerat I imagjinoni vete cfare Kan bere keto palaco qe sdi cfare emri ti vesh... Keshtu e drejta kushtetuese I qendron se njeri por Po e Mori ne konsideratee gjygjtari atehere se paske nocionin e familjes edhe keqberesit.×

Lajmi i fundit

John

E rëndë në Rusi/ Blogeri i 'plotëson' dëshirën ndjekësit! Nxjerr jashtë në ballkon të dashurën shtatzënë, e reja vdes nga i ftohti Videoja u transmetua 'live'!