'Lindja e virgjër', zbulohet krokodili që la veten shtatzënë

'Lindja e virgjër', zbulohet krokodili që la veten shtatzënë

Foto Ilustruese

Rasti i parë i një krokodili që la veten shtatzënë është identifikuar në një kopsht zoologjik në Kosta Rika. Ajo prodhoi një fetus që ishte 99.9% gjenetikisht identik me veten e saj.

Fenomeni i quajtur “lindja e virgjër” gjendet te shpendët, peshqit dhe zvarranikët të tjerë, por asnjëherë më parë nuk ishte zbuluar te krokodilët.

Shkencëtarët thonë se tipari mund të jetë trashëguar në zinxhirin e evolucionit, që mund të përfshijë dhe dinozaurët, që gjithashtu mund të kenë qenë të aftë për vetë-riprodhim.

Hulumtimi është publikuar në revistën Royal Society, Biology Letters.

Krokodili u gjet kur ishte dy vjeç dhe u mbajt i ndarë nga krokodilët e tjerë gjatë gjithë jetës. Dr Booth analizoi fetusin dhe zbuloi se ishte më shumë se 99.9% gjenetikisht identik me nënën e tij - duke konfirmuar se nuk kishte baba.Ai i tha BBC Neës se nuk ishte i befasuar nga zbulimi. 

''Ne e shohim raste në peshkaqenë, zogj, gjarpërinj dhe hardhuca dhe është jashtëzakonisht e zakonshme dhe e përhapur''.

Ai tha se arsyeja që partenogjeneza nuk është parë te krokodilët është sepse njerëzit nuk kanë kërkuar shembuj të tyre. 

"Ka pasur një rritje të madhe në rastet e partenogjenezës kur njerëzit filluan të mbanin gjarpërinj të përkëdhelur, por nuk ishin krokodilë" tha ai.

Një teori është se kjo ndodh në speciet e afta për partenogjenezë kur zvogëlohen në numër dhe ato janë në prag të zhdukjes. Dhe Dr Booth tha se kjo mund të ketë ndodhur me disa lloje dinosaurësh kur numri i tyre u pakësua për shkak të ndryshimeve mjedisore.

''Fakti që mekanizmi i partenogjenezës është i njëjtë në kaq shumë specie të ndryshme sugjeron se është një tipar shumë i lashtë që është trashëguar gjatë gjithë epokave. Pra, kjo mbështet idenë se dinosaurët gjithashtu mund të riprodhoheshin në këtë mënyrë"

 

 

S.G/G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Zbërtheu grupin e vrasësve me pagesë, kush është i penduari i drejtësisë Artan Tafani, pjesë e bandës së 'killerit' Laert Haxhiu

Zbërtheu grupin e vrasësve me pagesë, kush është i penduari i drejtësisë Artan Tafani, pjesë e bandës së 'killerit' Laert Haxhiu