Zelensky: Na duhen avion 'Patriot'! Çdo vend që kufizohet me Rusinë duhet të jetë një anëtar i plotë i BE-së dhe NATO

Zelensky: Na duhen avion 'Patriot'! Çdo vend që kufizohet me Rusinë duhet të jetë një anëtar i plotë i BE-së dhe NATO

1685636512_volodymyrzelensky.JPG

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky, apelon për furnizim me avionë luftarakë të teknologjisë së fundit “Patriot”. Apeli i Zelensky-t u bë i ditur gjatë një konference për shtyp në samitin e Komunitetit Politik të Europës.

"Ne nuk kemi avionë luftarakë të avancuar, prandaj na duhen. Dhe, për më tepër, ne kemi nevojë për Patriotët, të cilët kanë demonstruar se si punojnë në rrëzimin e çdo rakete ruse",- deklaroi Zelensky.

"Ne gjithashtu duhet të kemi një sinjal nga NATO, nga vendet anëtare të Aleancës për një mbështetje të shtuar në këtë drejtim," shpjegoi ai.

Për Zelenskyn çdo vend në kufi me Rusinë duhet të anëtarësohet në NATO dhe BE.

"Çdo vend që kufizohet me Rusinë dhe nuk dëshiron të copëtohet duhet të jetë një anëtar i plotë i BE-së dhe NATO-s. Dhe ka vetëm dy alternativa për këtë: ose luftë e hapur ose një pushtim zvarritës nga Rusia", tha ai.

"Le të shohim se çfarë ndodh në Bjellorusi dhe Gjeorgji," shtoi Zelenksy.

Për presidentin ukrainas, i cili ishte i pranishëm fizikisht në samit, "nuk duhet të ketë vend për ndonjë luftë të ngrirë apo të ftohtë në kontinentin tonë. Një gazetar kinez më pyeti kohët e fundit "Pse NATO?". Përgjigja është e thjeshtë: aty ku nuk është NATO, ska garanci sigurie, ka vetëm garanci lufte. Thjesht na duhet paqe”, përfundoi ai.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Bastisje të reja ruse në Kiev, tre të vdekur mes tyre fëmijë! Mesazhi i Zelensky-t në Moldavi:Të gjitha vendet europiane janë në BE dhe NATO


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Plagosi me thikë një 28-vjeçar në Kukës, identifikohet autori! Policia në kërkim të tij

Plagosi me thikë një 28-vjeçar në Kukës, identifikohet autori! Policia në kërkim të tij