Zelensky: Rusia na ka vjedhur paqen, por nuk do të na shkatërrojë

Zelensky: Rusia na ka vjedhur paqen, por nuk do të na shkatërrojë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë një lidhje me video në Festivalin Glastonbury në Mbretërinë e Bashkuar foli rreth rëndësisë së rritjes së ndihmës për Ukrainën për të rivendosur paqen.

"Ne në Ukrainë, do të donim të jetonim jetën si dikur dhe të shijonim lirinë dhe këtë verë të mrekullueshme, por ne nuk mund ta bëjmë këtë sepse gjëja më e tmerrshme ka ndodhur. Rusia na ka vjedhur paqen. Ne nuk do të lejojmë që lufta ruse të na shkatërrojë. Ne duam ta ndalojmë atë përpara se të shkatërrojë jetët e njerëzve në vendet e tjera të Evropës, Afrikës, Azisë, Amerikës Latine. Tani ata janë të gjithë të kërcënuar. Prandaj kthehem për ju për një mbështetje!”, tha Zelensky.

 


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Blinken: Bllokimi i grurit është vendim politik rus! Lavrov: BE dhe NATO, si Hitleri! Po përgatisin luftë kundër Rusisë


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

5 të vrarë dhe 26 të plagosur në Ekuador! Autoritetet: Shpërthimi në Guayaquil ndodhi prej bandave kriminale

5 të vrarë dhe 26 të plagosur në Ekuador! Autoritetet: Shpërthimi në Guayaquil ndodhi prej bandave kriminale